Zakopane
Kultura
Halny zawiał w Sokole...
Autor: Piotr Kyc
W zakopiańskim kinie Sokół odbył się pokaz filmu dokumentalnego Jakuba Brzoski. Jak na produkcję amatorską, niskobudżetową, realizowaną przez sześć lat, film jest aktualny, ciekawy i wart uwagi. Rzecz jest o zjawisku pogodowym, które pięknie wygląda – zwłaszcza z daleka – a w gruncie rzeczy dla mieszkańców Podhala związane jest z różnymi przykrościami, tak przed nadejściem, jaki i w jego trakcie.
Halny od zawsze interesował twórców, spędzał sen z powiek osobom o słabym sercu, a samobójcom wiał zawsze po raz ostatni. Ten gwałtowny wiatr nadal fascynuje i można przypuszczać, że nie jest to ostatnie o nim dzieło.
Po projekcji Maciej Krupa poprowadził spotkanie zaproszonych gości z reżyserem, ekipą filmową i aktorami.
Film pt. „Halny” jest dokumentem ukazującym wiatr halny nie tylko jako zjawisko przyrodnicze i meteorologiczne, ale przede wszystkim jako element „krajobrazu społecznego”. W filmie, swoimi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z wiatrem halnym, dzielą się mieszkańcy Zakopanego i Podtatrza. Występują m.in.: Kazimierz Gąsienica-Byrcyn, pilot TOPR Henryk Florkowski, Michał Jagiełło, Anna Król, Apoloniusz Rajwa, dr Paweł Skawiński, Rysiu Stanuch, dr Marek Szpot, Krzysztof Trebunia-Tutka, Władysław Trebunia-Tutka. Epizodyczną rolę gra sam autor. Śpiewają: Kasia Stanuch, Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Władysław Trebunia-Tutka. Na instrumentach grają: Krzysztof Trebunia-Tutka i Władysław Trebunia-Tutka. Tancerzami w filmie są: Paweł Mądry, Andrzej Stopka, Paweł Stopka, Adam Tracz. Lektorem w filmie jest Jacek Zięba Jasiński czytający fragmenty „Na Przełęczy” Stanisława Witkiewicza. W filmie wykorzystano także fragmenty utworów: klankeebeld- freesound.org. Zdjęcia w filmie są autorstwa: Jakuba Brzosko, Wojciecha Pochrzęsta oraz Tomasza Skowrońskiego. Montażu i udźwiękowienia filmu dokonał Tomasz Skowroński.
Autor filmu gorąco dziękuję Muzeum Tatrzańskiemu, Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu oraz Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia autorstwa Apoloniusza Rajwy oraz reprodukcje i zdjęcia ze zbiorów TOPR oraz Muzeum Tatrzańskiego.
Film ten, niebędący komercyjną produkcją, powstawał 6 lat - od zamysłu i projektu po ostateczną realizację. Reżyser filmu zafascynowany zjawiskiem wiatru halnego, postanowił udokumentować m.in. świadków historycznych wydarzeń, którzy pamiętają m.in. „halny stulecia” jaki wiał w 1968 roku. Wg zamysłu reżysera, wiatr halny w tym filmie jest ukazany jako złożony przyczynowo-skutkowy proces, który niezwykle mocno ingeruję w życie mieszkańców Zakopanego od wieków.
Zakopiańską premierę wsparli: Biuro Promocji Zakopanego, Dworzec Tatrzański, „Future Tech” Marcin Słodyczka, kino „Sokół”, program TVP Kraków „Pod Tatrami”, Serwis Informacyjny WATRA, Tygodnik Podhalański, Wydział Kultury Urzędu Miasta Zakopane.
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł