Zakopane
Kultura
Finisaż wystawy „Dwaj bardzo znani górale – Bartuś Obrochta, Jan Krzeptowski Sabała”
Autor: Adam Kitkowski
14 września przybyli do hotelu Nosalowi Dwór w Zakopanem członkowie dwóch znanych góralskich rodów – Obrochtów i Szczepaniaków-Bańscorzy, by uczcić pamięć swojego przodka – Bartusia Obrochty. Przybyło również liczne grono turystów oraz młodzież z LO im. M. Curie-Sklodowskiej z Gdyni i LO im. O. Balzera z Zakopanego. Okazją spotkania był finisaż wystawy "Dwaj bardzo znani górale – Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała".
Na wstępie starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego Marek Trzaskoś, którzy objęli honorowy patronat nad wystawą, wręczyli obu rodom listy gratulacyjne za działalność artystyczną i regionalną. Oto ich treść:
Zakopane, 14 września 2011r.
Każdy naród żyje dziełami swojej kultury
(Jan Paweł II)
Twój głos, muzyko, jest nom kochany,
Bo ty przegadać umies do kozdej dusy, (…)
(Andrzej Skupień Florek)
Do góralskiego rodu Obrochtów
i Szczepaniaków-Bańscorzy
LIST GRATULACYJNY
W tym roku mija 85. rocznica śmierci znanego skrzypka góralskiego i przewodnika tatrzańskiego – Bartusia Obrochty. Kolejne pokolenia rodu Obrochtów i Szczepaniaków-Bańscorzy pielęgnują tradycję Podhala, grając światu sabałową i bartusiową nutę. Rody te wyrażają miłość do naszej skalnej ziemi - gazdowaniem, ciesielką, przewodnictwem i fiakierką.
Obdarzeni przez Boga nieprzeciętnymi talentami członkowie tych spokrewnionych rodzin ponad sto lat muzykują i tańczą w zespołach góralskich, rzeźbią, uprawiają snycerstwo, haftują, malują na szkle, tworzą poezję i tkaninę artystyczną. Wielu z nich odnosi sukcesy w Polsce i poza jej granicami, sławiąc imię przodka, góralskiej dziedziny i kultury Podhala.
Składam na ręce seniorów obu rodów serdeczne podziękowania za trud zywobycia, za radość tworzenia sztuki ludowej, za pielęgnowanie tradycji naszych ojców. Życzę rodzinom pomyślności w pracy i życiu osobistym oraz wielu sukcesów artystycznych.
Szczęść Boże.
Z poważaniem
Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski
Zakopane, 14 września 2011r.
Tradycja jest tą podwaliną, na której wstaje gmach przyszłości.
Plemię bez tradycji żyć nie może, zamiera.
(W. Orkan)
Wolność buduje. I śpiew i muzyka biere sie z wolności.
Bo śpiew to tyz jest budowanie: budowanie serca, budowanie dusy.
(ks. J. Tischner)
LIST GRATULACYJNY
RODZINIE OBROCHTÓW I RODZINIE SZCZEPANIAKÓW-BAŃSCORZY
Szanowni Państwo,
85. lat temu zmarł znamienity syn Podhala - skrzypek, przewodnik, gazda – Bartuś Obrochta. Ta rocznica skłania do refleksji nad wolnością, tradycją i ludową sztuką.
Dwa góralskie rody, Obrochtów i Szczepaniaków-Bańscorzy, od wielu pokoleń wpisują się w budowanie wolności, pielęgnowanie tradycji i tworzenie sztuki ludowej na Podhalu.
Dziękując Państwu za to dzieło rąk, serca i umysłu, życzę pomyślności i wielu sukcesów artystycznych. Niech następne pokolenia górali tatrzańskich wspominają Waszą ślebodę i hyr oraz Wasze gazdowanie pod Tatrami.
Szczęść Wam Boże.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego
Marek Trzaskoś
W imieniu rodziny Obrochtów listy gratulacyjne odebrał wnuk Bartusia Obrochty – Józef Obrochta, a w imieniu rodziny Szczepaniaków, prawnuk Stanisława Szczepaniaka-Bańscorza – Andrzej Szczepaniak. Spotkanie „okrasiła” sabałową i bartusiową nutą Kapela Obrochtów.
Po części oficjalnej można było posłuchać opowieści autora wystawy – Adama Kitkowskiego o Sabale, Bartusiu Obrochcie i starej fotografii. Najciekawszą częścią wieczoru, szczególnie dla turystów, był pokaz zdjęć w technice trójwymiarowej zaprezentowany przez Marka Zaniewskiego.
Wieczór ten był ostatnią imprezą w 85. rocznicę śmierci znanego góralskiego skrzypka i przewodnika tatrzańskiego – Bartusia Obrochty. Patronat medialny nad tegorocznymi uroczystościami sprawowali: WATRA i Dziennik Polski.
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Finisaż wystawy „Dwaj bardzo znani górale – Bartuś Obrochta, Jan Krzeptowski Sabała”Autor zdjęć: Adam Kitkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 20