Zakopane
Kultura
"Rytmy natury" Ewy Fortuny
Autor: Piotr Kyc
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" trwa. Jedną z imprez towarzyszących tej zakopiańskiej imprezie był wernisaż wystawy Ewy Fortuny "Rytmy Natury", na której artystka zaprezentowała tkaninę, pastele i kolaż. To bardzo nastrojowa, "jesienna" sztuka. Brązowo-żółta kolorystyka prac i częste wykorzystywanie nasion, zasuszonych ziół, kwiatów i traw służą pani Ewie do tworzenia zamglonych krajobrazów.
Tłem tych uroczych dziełek są kawałki naturalnego, grubego płótna, jakie towarzyszyło człowiekowi przez tysiąclecia. Mimo, że artystka żartobliwie wspomniała na otwarciu wystawy, że tytuł musiała „zrobić” pod Festiwal „Muzyka na Szczytach”, żeby w nim „zagrać”, to jest on trafiony i uzasadniony.
Naturalnym rytmem natury jest i umieranie. Kto wie, czy te melancholijne krajobrazy, zasuszone kwiaty, fragmenty pięknych kiedyś roślin nie są opowieścią o schyłku życia, które stopniowo zamienia się w proch.
I na nic gwar pobliskich Krupówek zalanych wrześniowym, cudownym słońcem... jesień to czas usychania. Ale zanim to nastąpi, dobrze jest odwiedzić Dworzec Tatrzański w Zakopanem. Na kolejne koncerty festiwalowe też się wybrać warto.
EWA FORTUNA
Urodziła się w Zakopanem. W 1970 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1973-1990 współpracowała z Zakopiańskim Warsztatami Wzorcowymi. Tworzy tkaniny artystyczne i kolaże, maluje pastele. W swej twórczości posługuje się technikami tradycyjnymi i mieszanymi. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, miała też liczne wystawy indywidualne. Prace zakopiańskiej artystki znajdują się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.
Ewa Fortuna należy Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1999-202 była prezesem oddziału zakopiańskiego. Jest również członkinią Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział Podhalański im. Stanisława Witkiewicza. Odznaczona „Za Zasługi dla Zakopanego”.
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł
- Tydzień z "Muzyką na Szczytach"
- Instrumenty muzyczne w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego
- Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę
- Muzyka Szymanowskiej i gitarowy kwartet
- W Zakopanem wystąpił jeden z najsłynniejszych zespołów wokalnych
- III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”