Zakopane
Kultura
Góralska moda na wystawie
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyło się wiele wydarzeń poświęconych góralskiej modzie. Pokaz „Z podhalańską moda przez wieki” oraz warsztaty folklorystyczne „Strój ludowy i jego wytwórcy” uzupełniła wystawa otwarta w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Swoje prace zaprezentowali na niej: hafciarki "Sablicki” Anna Stopka-Faktor i Józefa Zubek, zajmujący się krawiectwem i hafciarstwem Tadeusz Szostak-Berda, a także szyjący stroje regionalne i folkowe Agnieszka i Mateusz Etynkowscy oraz prowadzący zakład kaletniczy Janina i Jacek Walas, krawiec Andrzej Siekierka i projektantka Elżbieta Krzemińska-Owczarz. Wystawę przygotowały Agnieszka Gąsienica Giewont oraz Stanisława Trebunia-Staszel.
- "Jutrzenka" współpracuje od dawna z festiwalem, ale przede wszystkim w zakresie konkursu na dziecięcy plakat festiwalowy. Ta wystawa to zupełna nowość – podkreślał podczas wernisażu Krzysztof Jędrzejowski, dyrektor TCKiS "Jutrzenka".
- Co roku staramy się festiwal uatrakcyjniać i wprowadzać nowe wartości. Tym razem był to pokaz mody góralskiej „Z podhalańską modą przez wieki”. Wystawa jest jego uzupełnieniem, daje możliwość zapoznania się z bliska z tą ciekawą twórczością – zachęcał do obejrzenia wystawy dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.
Na wystawie znalazły się prace znanych podhalańskich krawców, hafciarek i projektantów, a wśród nich ubiory dawne, tradycyjne, ale również różne wariacje oparte na motywach z tej tradycji się wywodzących. To interesujące zestawienie pokazuje, jak obecnie rozwija się moda góralska i jak wielu ludzi, również młodych, zaczyna się tą dziedziną zajmować.
- To dzięki tym twórcom przy różnych okazjach, świętach, festiwalach możemy się pięknie ubrać, co więcej nie musimy wszyscy chodzić w jednakowych uniformach. Na tej wystawie możemy się przyjrzeć waszej pracy, pochwalić się nią przed światem i wam podziękować, bo to wy swoimi talentami zdobicie ten nasz mały góralski świat, to wy tworzycie kulturę tej ziemi – dziękowała uczestnikom wystawy Stanisława Trebunia-Staszel.
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- 43. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w obiektywie - cz. 2
- 18 wiosenek „Trutniów”
- Festiwalowe ciupagi rozdane
- 43. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w obiektywie - cz. 1
- Międzynarodowy Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych
- Klubowa Wystawa Owczarków Podhalańskich
- Dzień z podhalańską modą
- Inauguracja Festiwalu na Kasprowym i na Krupówkach
- Koncert "Mali Górale"
- Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Konkurs na Śpiew Pytacki