Zakopane
Kultura
Tłumy oglądały Malczewskiego
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem trwa wyjątkowa wystawa zatytułowana „Ku chwale artysty”. Są na niej prezentowane dzieła malarskie wybitnego przedstawiciela polskiego symbolizmu Jacka Malczewskiego. Pochodzą one z prywatnej kolekcji, która do tej pory w całości nigdy nie była wystawiana. Towarzyszy im ponadto niewielka ekspozycja prac syna artysty - Rafała Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.
- Malczewscy należą do artystów często i chętnie pokazywanych. Zwłaszcza Jacek Malczewski, który zaskarbił sobie sympatię nie tylko historyków sztuki, ale i zwykłego oglądacza amatora. Jego magiczne, pełne symboliki malarstwo klasyczne i nowoczesne jednocześnie, pulsujące niezwykłą barwą kolorystyczną ma wielu miłośników. Nie jest zatem sprawą dziwną, że znalazł się kolekcjoner, który zaczął gromadzić jego prace. W ciągu kilku lat udało mu się stworzyć niemały zbiór. Dodajmy prac starannie wybieranych na rozmaitych aukcjach, wyprzedażach, też poprzez poszukiwania czasami niemal detektywistyczne. Ta miłość do Malczewskiego wciągnęła go głębiej, w studiowanie niemal naukowe – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko.
Na wystawie "Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" pokazano 22 obrazy Jacka Malczewskiego.
- Na prezentowana kolekcję składają się zarówno prace skromne, jak i wielkie kompozycje tak dla Jacka Malczewskiego charakterystyczne. Portrety, autoportrety, pejzaże, wielkie sceny alegoryczne – dodaje Anna Zadziorko.
Natomiast dzieła syna stanowią pewne odniesienie do twórczości ojca, a jednocześnie prezentują inną już epokę w malarstwie polskim.
Podczas wernisażu podkreślano zwłaszcza powiązania obu malarzy z Zakopanem. Jacek Malczewski bywał tu na spotkaniach z elitą artystyczną ówczesnej Polski. Gościł m.in. w willi pod Jedlami na Kozińcu, gdzie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Przez wiele lat w Zakopanem mieszkał i tworzył Rafał Malczewski. Oprócz malarstwa uprawiał on także taternictwo, narciarstwo, był ratownikiem TOPR, dziennikarzem oraz aktywnym członkiem Stowarzyszenia "Sztuka Podhalańska".
Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez prof. Dorotę Folgę Januszewską i Magdę Nosowską-Szücs.
- Powstało naukowe opracowanie wyłącznie tej kolekcji. Znajduje się w nim dokładny opis każdego z prezentowanych obrazów: historia i okoliczności jego powstania. Każdy też jest pokazany. Uznaliśmy, że warto i trzeba stworzyć dokładne opracowanie tego zbiory stworzonego ku chwale artysty właśnie dlatego, że powstaje on w tak niepośledni jak na dzisiejsze czasy sposób – wyjaśnia Anna Zadziorko.
Wernisaż wystawy „Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" odbył się 12 sierpnia i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kto nie wziął udziału w tym wydarzeniu, ma jeszcze szansę zobaczyć tę wyjątkową kolekcję. Wystawa będzie czynna aż do 2 października.
- Sakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł
- Ludowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm 25 zł
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł