Zakopane
Kultura
Najpiękniejsze fotografie dzikiej przyrody
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego do końca sierpnia oglądać można wystawę "Fotografia dzikiej przyrody 2010". Składają się na nią zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego "Wildlife Photographer of the Year 2010", organizowanego od 1964 r. przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. Wystawę 3 sierpnia otworzył dyrektor TPN-u Paweł Skawiński wraz z Jerzym Zegarlińskim z Agencji ZEGART, która jest organizatorem tourne ekspozycji po Polsce.
- Od dziewięciu lat sprowadzamy tę wystawę do Polski. Pokazujemy ją w dwunastu miastach, w tym także w Zakopanem. Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego jest fantastycznym miejscem, bo tematycznie te fotografie bardzo tu pasują. Na ogół są one pokazywane w muzeach, biurach wystaw artystycznych, galeriach ze względu na wartość artystyczną i znakomity warsztat fotograficzny. W TPN-ie oprócz walorów estetycznych ta wystawa ma jednak inne cele do spełnienia – mówił podczas wernisażu Jerzy Zegarliński z Agencji ZEGART.
"Wildlife Photographer of the Year" to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na prezentowaną obecnie najnowszą edycję zgłoszono ponad 31 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 3 tys. fotografów z 83 krajów. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach, w tym po raz pierwszy w kategorii fotoreportażu. Po raz kolejny są na niej też zdjęcia z Polski. Dziewiąty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.
- Bardzo cieszy nas fakt, że wśród tych osiemdziesięciu kilku zdjęć są aż dwa zdjęcia z Polski, w tym zdjęcie Michała Budzyńskiego, który jest już cztery lata z rzędu laureatem tego konkursu i którego wystawa była niedawno pokazywana w TPN-ie – podkreślał Jerzy Zegarliński.
Wystawa w 2011 r. trafi do 12 miast. Zakopane jest w tym łańcuchu ogniwem ósmym, po Bielsku-Białej, Szklarskiej Porębie, Szczecinie, Koszalinie, Sopocie, Bydgoszczy i Białowieży, a następnie zobaczyć ją jeszcze będzie można w Warszawie, Bytomiu, Wrocławiu i Wschowie. Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournee wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Sponsorem wystawy w Polsce jest NIKON, a partnerami Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.
Wystawa w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego będzie czynna przez cały sierpień, od poniedziałku do soboty, w godzinach 8.00–16.00. Wstęp wolny.
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...65 zł
- Torebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...160 zł
- Najpiękniejsze fotografie dzikiej przyrodyAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 26