Zakopane
Kultura
Portret Dagny Juel Przybyszewskiej
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbył się pokaz jednego dzieła – portretu Dagny Juel autorstwa Wojciecha Weissa. Zaprezentowana została reprodukcja pastelu, który jest obecnie własnością Muzeum Literatury w Warszawie. O historii powstania tego dzieła oraz o niezwykle interesującej postaci, jaką była Dagny Juel Przybyszewska opowiadała Zofia Weiss – Nowina Konopka, historyk sztuki i wnuczka malarza.
Portret Dagny Juel Przybyszewskiej został namalowanym przez Wojciecha Weissa w Zakopanem w lecie 1899 r. Został zidentyfikowany i pokazany po raz pierwszy w 1995r. na wystawie „Totenmesse. Munch - Weiss – Przybyszewski”. Zofia Weiss – Nowina Konopka przypuszcza, że zamiarem jej dziadka było namalowanie portretu olejnego Dagny, a pastel stanowił jakąś formę szkicu. Obraz prawdopodobnie jednak nigdy nie powstał.
Zofia Weiss – Nowina Konopka w swoim wykładzie w niezwykle interesujący sposób przybliżyła postać Dagny Juel i Stanisława Przybyszewskiego, ich pobyty w Zakopanem oraz historię powstania obrazu, zderzając tę historię z losami własnej rodziny. Mówiła także o twórczości i życiu Wojciecha Weissa.
Dagny Juel była norweską pianistką, tłumaczką, autorką dramatów, utworów poetyckich prozą i wierszy, a także muzą artystów końca XIX wieku. Była żoną pisarza Stanisława Przybyszewskiego. Zginęła tragicznie w wieku 34 lat zastrzelona przez Władysława Emeryka.
- Portret Dagny jest dla mnie tematem intrygującym. Jej los był losem absolutnie tragicznym. To była osoba, która próbowała zrealizować się jako poetka i pisarka. Była niezwykle zakochana w Przybyszewskim, który z jednej strony stymulował ją artystycznie, ale także działał na nią destrukcyjnie. Była to droga ku upadkowi. Wojciech Weiss przyjaźnił się z Przybyszewskim. Ale ten portret namalował już w momencie, w którym ta przyjaźń i wspólny krąg zainteresowań zaczynał się rozpadać. Rozpadał się wtedy także związek Dagny i Stanisława Przybyszewskiego. Jest to więc portret ogromnego kobiecego bólu – wyjaśniała Zofia Weiss – Nowina Konopka.
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł
- Saszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...50 zł
- Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Portret Dagny Juel PrzybyszewskiejAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 19