Zakopane
Kultura
Śpiewy chóralne w Jasnym Pałacu
Autor: Piotr Kyc
15 czerwca w Galerii Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury odbył się Koncert Muzyki Chóralnej. Gospodyni miejsca Ewa Czamańska, bardzo ciepło przyjęła wszystkich artystów. Organizatorem koncertu było Towarzystwo Edukacji Artystycznej, przy którym działa Tatrzański Chór „Szumny”. To właśnie na zaproszenie „Szumnego” przyjechał do Zakopanego Jugendkammerchor Ingolstadt z Niemiec.
Program koncertu był bardzo różnorodny, była klasyka, religijna i świecka, ale także utwory współczesne mające coś z eksperymentu fonicznego. W koncercie nie zabrakło również wspólnego śpiewania. Oba połączone chóry w ponad 60 osobowy potężnie i pięknie brzmiący zespół zaśpiewał w języku niemieckim Da anten im Tale - J. Brahmsa oraz po polsku dobrze znaną Barkę. Chóry prowadziły dyrygentki Eva–Maria Atzerodt oraz Mirosława Lubowicz. Przy fortepianie towarzyszył Andrzej Guziak, autor chóralnego opracowania Barki. Dla tatrzańskiego chóru jest to ważne spotkanie na drodze do dalszego rozwoju. Zapewne dla gości z Niemiec to tez ważne doświadczenie. Jak wszystkim wiadomo „podróże kształcą”, należy się więc spodziewać w niedalekiej przyszłości wyjazdu chórzystów „Szumnego” na koncerty do sąsiadów zza Odry.
KONCERT MUZYKI CHÓRALNEJ
W GALERII JEDNEGO AUTORA odbył się niecodzienny koncert muzyki chóralnej. W wykonaniu zaprzyjaźnionych chórów - Jugendkammerchoir Ingolstadt z Niemiec, którym dyrygowała pani Eva Maria Atzerodt oraz Tatrzański Chór „Szumny”, którego dyrygentem i założycielem jest pani Mirosława Lubowicz – usłyszeliśmy pieśni, które „perłami spadły na klawisze”. Akompaniował na fortepianie i aranżował przedstawione utwory pan Andrzej Guziak.
Towarzystwo Edukacji Artystycznej, jako inspirator tego wydarzenia, wykorzystując piękną scenerię Sali Lustrzanej w DW „Jasny Pałac”, umożliwiło spędzenie letniego popołudnia z muzyką. Muzyka, to słyszalne piękno, to coś co pozwoliło licznie zgromadzonym słuchaczom na wyciszenie i wypełnienie wolnego czasu w przyjemną rozrywkę.
Tatrzański Chór „Szumny”
Powstał w maju 2005 roku przy Towarzystwie Edukacji Artystycznej
w Zakopanem. Założycielem i dyrygentem chóru jest Mirosława Lubowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wieloletni pedagog
w Zespole Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.
Skład Chóru stanowią ludzie w różnym wieku i różnych profesji, uzdolnieni wokalnie, otwarci, kreatywni, darzący muzykę szczególnym zamiłowaniem. Są to mieszkańcy Zakopanego i Podhala, których część stanowią absolwenci szkół muzycznych, w tym szkoły zakopiańskiej.
Z chórem współpracuje od początku jego istnienia Andrzej Guziak, autor niektórych opracowań dla chóru, ceniony organista, absolwent AM
w Katowicach.
Występy Tatrzańskiego Chóru na stałe weszły do życia kulturalnego
w Zakopanem. Tradycją stały się „Nieszpory Tatrzańskie” oraz koncerty, na których prezentowane są piękne polskie kolędy, pastorałki i różne pieśni bożonarodzeniowe. Każdego roku Chór „Szumny” występuje na koncercie poświęconym pamięci myśli i dzieła Ojca Świętego Jana Pawła II. Tatrzański Chór „Szumny” gości w wielu miejscach Zakopanego występując z różnych okazji i obchodów ważnych wydarzeń kulturalnych i historycznych.
W listopadzie 2006 roku Chór „Szumny” reprezentował miasto Zakopane występując na znaczącym Festiwalu „Musica da chiesa”
w Pszczynie.
W roku 2009 Tatrzański Chór nagrał swoją pierwszą płytę audio-video na której znalazły się m.in. sześć pieśni Mieczysława Karłowicza – /w 100 rocznicę jego śmierci pod lawiną w Tatrach/oraz 7 częściowa Msza Góralska Tadeusza Maklakiewicza. W 2009 roku Tatrzański Chór ‘Szumny” odbył tournee koncertowe do zachodniej Ukrainy. Występował w Truskawcu, Drohobyczu, Stryju i we Lwowie.
Jugendkammerchoir Ingolstadt
Został założony przez nauczyciela muzyki Felisa Glombitza w Ingolstadt w 1982 r, aby przybliżyć ludziom muzykę chóralną. W 1985r Chór po raz pierwszy wyjechał w trasę koncertowa do Włoch. Od 1991r kierownictwo chóru przejęła studentka muzyki Eva–Maria Atzerodt, będąca dyrygentem chóru do chwili obecnej. Swoimi licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych konkursach chór zwrócił na siebie uwagę zdobywając:
- II miejsce na Europejskim Konkursie Chórów Młodzieżowych w Stuttgarcie/1990/
- Złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda,
- I nagrodę w Międzynarodowym konkursie radiowym ”Let the people sing” w Vancouver /Kanada 2005/
Chór Jugendkammerchoir, pracuje na próbach co tydzień w piątki wieczorami. Każdego roku od 27 grudnia do 1 stycznia chór wyjeżdża do jednej z bawarskich Akademii Muzycznych na kilkudniowe próby. Tradycyjnie w okresie Zielonych Świąt, odbywa się trasa koncertowa do kraju europejskiego. W chórze śpiewa 45 osób w wieku 15 a 37 lat; nie wszyscy jednak uczestniczą w wyjeździe do Polski. W 2012 roku Chór będzie obchodził 30-lecie swojego istnienia.
Ewa Czamańska
- Okładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Torebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...130 zł
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł