Zakopane
Kultura
Ikona - zwierciadło nieba
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
"Ikona - zwierciadło nieba" - to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Jej autorką jest Jolanta Flach, zakopiańska dziennikarka, z wykształcenia inżyniera ochrony środowiska, która z zamiłowania zajmuje się pisaniem ikon. Są one tworzone zgodnie ze wschodnim kanonem, z użyciem tradycyjnych technik. Także tematycznie mieszczą się w bizantyńskiej ikonografii. Wystawa będzie czynna do 11 września.
- Pierwszą cerkiew zobaczyłam, kiedy tata pokazywał mi rodzinny Lwów. Później to wszystko powróciło, kiedy wędrowałam po Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Zobaczyłam wtedy ponad 250 cerkwi. Kiedy zwiedzałam je wewnątrz, szczególnie zachwyciły mnie ikonostasy. Wiedziałam, że ikony nie są zwykłymi obrazami, ale chciałam dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Brałam udział w specjalnych kursach, wędrowałam po prawosławnych klasztorach, pracowniach mnichów. Pisania ikon uczy się cale życie i jest to naprawdę benedyktyńska praca, bo samo przygotowanie deski trwa dwa tygodnie - o swojej pasji opowiadała Jolanta Flach.
Jolanta Flach, urodzona w Gliwicach, w Zakopanem mieszka od roku 1994 i jest tutaj znaną dziennikarką i fotoreporterką „Tygodnika Podhalańskiego”. Jako autorka artykułów i reportaży o tematyce kulturalnej odbyła wiele wędrówek reporterskich. Ich plonem była ciekawa dokumentacja fotograficzna, która stała się podstawą pierwszych wystaw Jolanty Flach.
W 2001 roku zainteresowała się architekturą cerkiewną. Przemierzyła szlak od Rusi Szlachtowskiej po Przemyśl, od Beskidu Niskiego do Bieszczadów. Dokumentując zabytki sztuki cerkiewnej, zaczęła poznawać i bliżej interesować się sztuką ikony. Z czasem tak poważnie, że po kilku profesjonalnych kursach ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i Grecji, zaczęła samodzielnie tworzyć ikony.
Wystawa prezentuje nie tylko same dzieła. Przybliża także przedstawione na nich motywy ikonograficzne i postacie świętych oraz zdradza tajemnice warsztatu pisania ikon.
Ikona w kulcie Kościoła wschodniego zajmuje szczególne miejsce. Pochodzi od greckiego słowa eikon, co oznacza „przedstawienie na podobieństwo pierwowzoru lub modelu". Ikona nie jest obrazem religijnym, lecz obrazem świętym. Nie przedstawia, ale uobecnia wyobrażoną na niej nadprzyrodzoną rzeczywistość. Ukazuje obecność Chrystusa, Matki Bożej i świętych Pańskich.
- Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...300 zł
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł