Zakopane
Kultura
Wieczór poświęcony śp. Tadeuszowi Gąsienicy-Giewontowi
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Restauracji "U Wnuka" odbył się wieczór poświęcony śp. Tadeuszowi Gąsienicy-Giewontowi, zorganizowany przez gospodynię tego miejsca Małgorzatę Wnuk. W spotkaniu uczestniczyli licznie członkowie rodziny, sąsiedzi i przyjaciele tego znanego muzyka, przewodnika i ratownika górskiego, który zmarł w 1999r. Jego postać przybliżyli wspólnie Maria Mateja-Torbiarz i Józef Pitoń, a także zakopiańska poetka Anna Gąsienica-Fryjewicz, córka Tadeusza Gąsienicy-Giewonta.
Maria Mateja-Torbiarz przedstawiła bogaty życiorys Tadeusza Gąsienicy-Giewonta, Józef Pitoń opowiadał związane z nim anegdoty, a Anna Gąsienica-Fryjewicz czytała poezję poświęconą swojemu ojcu. Zaprezentowany został także krótki filmik z góralskich posiadów z udziałem śp. Tadeusza Gąsienicy-Giewonta.
Tadeusz Gąsienica-Giewont urodził się w 1915 roku w Zakopanem. Był znanym przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim, muzykiem i aktorem. Walczył w kampanii wrześniowej 1939.
Przewodnikiem tatrzańskim został w 1946. Był członkiem zarządu Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem, członkiem Klubu Wysokogórskiego, a od 1946 roku członkiem TOPR, chiciaż już w 1937 r. brał udział po raz pierwszy w wyprawie ratunkowej na Cubrynie. W latach 1951-73 pracował jako ratownik zawodowy TOPR, potem GOPR. Uczestniczył w licznych wyprawach ratunkowych.
Jako skrzypek grywał od 1936 w kapelach podalańskich i zespołach regionalnych. Występował często w kraju i za granicą. Był członkiem założycielem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy w Zakopanem. Był także aktorem i konsultantem w wielu filmach, m.in. "Czarci żleb" (1949), "Błękitny krzyż" (1955) i "Ród Gąsieniców" (1979).
W 1990 r. został członkiem honorowym Związku Podhalan. Zmarł w 1999 r. i został pochowany na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA był patronem medialnym spotkania.
- Aniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł
- Torebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Wieczór poświęcony śp. Tadeuszowi Gąsienicy-GiewontowiAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 52