Zakopane
Kultura
Powrót. Jan Jachymiak. Malarstwo na szkle
Autor: Wojciech Szatkowski
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na wystawę obrazów Jana Jachymiaka, jednego z pierwszych powojennych malarzy na szkle na Podhalu, od 1970 roku mieszkającego w Chicago. Jest to pierwsza w Polsce, po 40 latach nieobecności, wystawa indywidualna artysty, na której prezentowane są jego najnowsze prace. W wernisażu, który odbył się 11 marca w Galerii Władysława Hasiora, wzięło udział ok. 80 osób.
Jan Jachymiak urodził się w 1930 roku w Tylmanowej. W latach 1944-1969 związany był z Zakopanem; tutaj uczył się, pracował i tworzył. Od 1970 roku mieszka w Chicago.
Z techniką malowania na szkle zapoznał się w latach 1946-1947 w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego, na kursie zorganizowanym przez Jana Samuela Miklaszewskiego, profesora rysunku i malarstwa. Namalował na szkle m. in. Stacje Drogi Krzyżowej do Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce w Zakopanem (1954) i Stacje Drogi Krzyżowej do kościoła NMP Królowej w Murzasichlu (1958). Na światowych Festiwalach Młodzieży i Studentów w Warszawie (1955) i Moskwie (1957), za wystawione w działach sztuki ludowej obrazki malowane na szkle, otrzymał II nagrodę, Nagrodę Pokoju i Złoty Medal. W 1958 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Obrazy Jana Jachymiaka prezentowane były w okresie 1951-1969 na wystawach sztuki podhalańskiej oraz na ogólnopolskich wystawach sztuki ludowej w kraju i poza jego granicami; m. in. we Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Luksemburgu, Szwecji, Austrii, Finlandii, ZSRR, Jugosławii. W latach 1970-1980 można było je oglądać w muzeach i galeriach w USA (Chicago, Cincinnati, Los Angeles, Ouray, Milwaukee).
Na początku lat osiemdziesiątych Jan Jachymiak przestał malować. Do pracy artystycznej powrócił dopiero w roku 2010. Swoje nowe obrazy postanowił pokazać w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem – na pierwszej wystawie indywidualnej w Polsce po 40 latach nieobecności.
Obrazy prezentowane na wystawie malowane są na szkle akrylowym (pleksi). Obok przedstawień o tematyce sakralnej i zbójnickiej, odnajdujemy w nich sceny rodzajowe związane z życiem górali. Pojawiają się też w malarstwie Jana Jachymiaka nowe tematy, inspirowane ciągle zmieniającą się rzeczywistością, komentowaną w obrazach żywo i dowcipnie.
Zofia Rak
Wystawa czynna: 12 marca – 12 czerwca 2011
Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
czynna: środa - sobota 11.00 - 18.00, niedziela 9.00 - 15.00
- Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...175 zł
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- POWRÓT. JAN JACHYMIAK. MALARSTWO NA SZKLEAutor zdjęć: Wojciech Szatkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 50 - Powrót. Jan Jachymiak. Malarstwo na szkleAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 52