Zakopane
Kultura
Od Niepodległości do Niepodległości
Autor: Adam Kitkowski
15 lutego w Sali obrad Urzędu Miasta zakopanego odbyła się bardzo ciekawa sesja popularno-naukowa zatytułowana "Od Niepodległości do Niepodległości". Sesja dotyczyła zagadnień z najnowszej historii Polski i prezentacji książki opracowanej i wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej "Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918 – 1989". Sala zapełniła się uczniami szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycielami (szczególnie historii).
Na konferencję przybyli również: radni z Prezydium Rady Miasta, księża, policjanci, działacze społeczni z Podhala i Spisza, członkowie TG „Sokół” i mieszkańcy Zakopanego.
Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać czterech referatów: dr Filipa Musiała „Od nipodlagłości do niewoli – Polska w latach 1939 – 1956, dr Adama Dziuroka „Od odwilży do niepodległości – Polska w latach 1956 – 1989, pracownika Muzeum Tatrzańskiego dr Jerzego Roszkowskiego „Kształtowanie się polskiej granicy południowej na Podtatrzu w latach 1918 – 1924” oraz mgr Dariusza Gorajczyka „Od niepodległości do niepodległości – wykorzystanie książki w nauczaniu historii w szkole”.
Sesję otworzył przewodniczący Rady Miasta Zakopanego – Jerzy Zacharko (działacz Solidarności, internowany w stanie wojennym), który podkreślił ważność istnienia IPN i szczególnie ciepło przywitał najmłodsze pokolenie słuchaczy. Sesję prowadziła Aleksandra Doleżuchowicz (działaczka Solidarności, internowana w stanie wojennym, inicjatorka tegorocznych sesji popularno – naukowych w Zakopanem), która wspomniała śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, a któremu dedykowana jest ta publikacja. Miłym akcentem spotkania było wręczenie wręczenie książki nauczycielom i przekazanie kilkudziesięciu egzemplarzy do bibliotek szkolnych.
Konferencję patronatem objęli: Rada Miasta Zakopanego, Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Zakopanego oraz Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Tatrzańskiego. Następne tego typu spotkanie odbędzie się 19 kwietnia b.r. i dotyczyć będzie Zbrodni Katyńskiej (w świetle dokumentów i w opinii współczesnych).
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł