Zakopane
Kultura
Chrzciny Witkacego w karczmie "U Wnuka"
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Karczma "U Wnuka" gościła tym razem aktorów z Towarzystwa Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem oraz jak zwykle liczną publiczność. Wystawiona została sztuka Macieja Pinkwarta „Chrzciny Witkacego”, która przeniosła wszystkich do czasów Witkiewicza, Modrzejewskiej i Sabały.
Sztuka „Chrzciny Witkacego” została napisana na konkurs w 1983 roku, w którym zdobyła drugie miejsce. Premiera odbyła się w 1986 roku. Jej autor to znany na Podhalu dziennikarz, publicysta, pisarz i nauczyciel, a także kustosz zakopiańskiego Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma".
W inscenizacji przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej rolę Marii Witkiewiczowej wcieliła się Grażyna Syrzistie, Stanisławem Witkiewiczem został Krzysztof Michno, a Stasiem - Wojtuś Stoch. Rola Sabały przypadła Janowi Karpielowi Bułecce, a księdza Stolarczyka Stanisławowi Apostołowi, w roli Eliasza i Dembowskiego wystąpił Piotr Bies. Zagrała kapala Sabały.
Sztuka ukazuje najbarwniejsze postacie Zakopanego końca XIX w. oraz ciekawy wątek biografii Witkacego, który został ochrzczony dopiero w wieku 6 lat, a jego rodzicami chrzestnymi zostali Sabała i Helena Modrzejewska.
Spektakl zrealizowano w ramach stypendium z budżetu MKiDN. Wydarzenie patronatem medialnym objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
- Falkon szklany I
Falkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
120 zł - Magnes Folk na lodówkę XI
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Torebka filcowa XI
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
160 zł