Zakopane
Kultura
Lekcje muzealne na wystawie gier planszowych na Kozińcu
Autor: Wojciech Szatkowski
W Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu na wystawie gier planszowych ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna z Turynu odbywają się interesujące lekcje muzealne. Ostatnio wzięły w nich udział dzieci ze świetlicy "Promyczkowo" w Zakopanem pod opieką p. Anny Włodarczyk. Na koniec zwiedzania dzieci przystąpiły do przygotowywania projektu własnych górskich gier planszowych. Po wystawie oprowadzał Wojciech Szatkowski. W Serwisie "Watra" prezentujemy obszerną fotorelację z lekcji muzealnej "Stwórz własną górską grę planszową!”.
Dzieci ze świetlicy „Promyczkowo” zwiedziły pod opieką przewodnika wystawy turyńskie, które Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego prezentuje w galerii na Kozińcu w ramach „Sezonu Włoskiego”. Najważniejsza z tych wystaw to prezentacja gier planszowych z całego świata, po raz pierwszy pokazywana w naszym kraju. Zaprezentowano dzieciom najstarsze, XIX-wieczne gry planszowe poświęcone zdobyciu Mont Blanc i Jungfrau – wysokich szczytów alpejskich, gry podróżnicze pokazujące podróż przez Szwajcarię, czy też gry związane z wyprawami odkrywczymi Stanleya w głąb Afryki i Nansena na biegun północny. Osobno odbyła się prezentacja gier pokazujących zdobywanie najwyższych szczytów Himalajów: Mount Everestu (8848 m) i Nanga Parbat (8126 m) z omówieniem wybitnych postaci himalaizmu światowego i polskiego, jak Austriak Hermann Bűhl – nieustraszony, samotny zdobywca Nangi - „Nagiej Góry”, Sir Edmund Hillary – zdobywca Everestu z Tenzingiem. Przewodnik opowiadał także o polskich himalaistach, jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz i inni. Odbył się także pokaz gier wspinaczkowych oraz prezentacja filmów ze zbiorów włoskiego Muzeum. Dzieci spróbowały własnych sił i zagrały w gry włoskie i polskie, a następnie przystąpiły do przygotowania własnych gier planszowych, według swoich, świetnych myślę pomysłów. Pokaz tych gier jest przewidywany jeszcze w lipcu.
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego proponuje następujące tematy lekcji:
- „Fascynujący świat gier górskich z całego świata” –zwiedzanie wystawy i pokaz gier planszowych z całego świata.
- „Śladami wybitnych podróżników” - prezentacja gier planszowych o wybitnych podróżnikach: Fridtjofie Nansenie i jego wyprawie narciarskiej na biegun północny oraz Henrym Mortonie Stanleyu do serca Afryki.
- „Śladami pierwszych wypraw himalajskich” - pokaz gier górskich o wyprawach na Mount Everest i Nanga Parbat. Omówienie wybitnych postaci himalaizmu światowego i wkładu Polaków w zdobycie najwyższych gór świata.
- „Stwórz własną górską grę planszową!” - zwiedzanie wystawy i pokaz gier planszowych z całego świata. Efektem końcowym lekcji jest stworzenie przez uczestników własnej górskiej gry planszowej.
W ramach lekcji odbywa się oprowadzanie przez przewodnika mgr Wojciecha Szatkowskiego, konkurs gier planszowych oraz pokaz filmów górskich. Czas trwania lekcji ok. 1 - 1,5 godziny. Lekcje organizowane są od środy do piątku, w godz. 9 – 16. Aby zamówić lekcję, prosimy o kontakt z mgr Wojciechem Szatkowskim, tel. 18-20-152-05/ wewn. 26, e-mail: historia@muzeumtatrzanskie.pl. Serdecznie zapraszamy grupy kolonijne do skorzystania z tej oferty.
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Lekcje muzealne na wystawie gier planszowych na KozińcuAutor zdjęć: Wojciech Szatkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 59