Zakopane
Kultura
50-lecie pracy twórczej Arkadiusza Walocha
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Zakopiański malarz, rysownik i wieloletni profesor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara Arkadiusz Waloch świętował w Miejskiej Galerii Sztuki 50-lecie pracy twórczej. Z tej okazji otwarta została wystawa podsumowująca jego artystyczny dorobek. Można na niej zobaczyć pejzaże tatrzańskie, portrety rodziny i autoportrety, a także niezwykłe portrety Jana Pawła II, które zajmują szczególne miejsce w jego twórczości.
- Waloch nie maluje „obrazków z Papieżem”. Waloch swymi dużymi i małymi płótnami mówi nam o Nim, ale i z Nim rozmawia. Papież zatopiony w modlitwie, ale i Jan Paweł II rozmawiający z Ali Agcą, to obrazy, które nie rejestrują wydarzeń z dziejów pontyfikatu. To obrazy, powstające z głębokiego przezywania, które determinuje malarska formę i jakość „Papieskich obrazów” Walocha.
Tak więc portrety i krajobrazy, to co oparte o naturę, ale i to co rodzi się w wyobraźni to malarstwo, którego sensem jest po prostu bycie sobą – napisał w katalogu towarzyszącym wystawie Stanisław Rodziński.
Z okazji wernisażu w galerii zgromadzili się licznie przyjaciele, znajomi i uczniowie artysty. Aktorzy Teatru Witkacego przygotowali krótki występ dla Jubilata oraz życzenia. Gratulacje i życzenia od władz Zakopanego przekazał Maciej Wojak – zastępca przewodniczącego Rady Miasta. Dołączyli się do nich także przedstawiciele Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Nie zabrakło także tortu i słodkiego poczęstunku.
ARKADIUSZ WALOCH
urodzony w roku 1932 w Poznaniu. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1961 roku. W latach 1961 - 1992 pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Współorganizator Salonów Lutowych i Marcowych, inicjator galerii „Pegaz". W latach 70. prezesował Okręgowi ZPAP w Zakopanem.
Odbył podróże artystyczne do Belgii, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Włoch i USA. Najważniejszy okazał się pobyt na stypendium u księży Pallo-tynów w Rzymie w roku 1988, gdzie znajduje się kolekcja jego prac.
Od początku Pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną). W roku 1998 na wystawie z okazji 20. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II, w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie otrzymał nagrodę Premio Internazionale Beato Angelico, za twórczość o tematyce papieskiej.
Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków, dwukrotnie nagrodą Okręgu ZPAP Zakopane - statuetką „Halna". W roku 2006 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Telewizja Polska zrealizowała filmy o twórczości Arkadiusza Walocha: „Firma Waloch" reż. Jerzy Biały TV Kraków 1987, „Arkadiusz Waloch" reż. Zofia Halota TV Warszawa 1995/96, „Artyści zakopiańscy" reż. Zofia Halota i Justyna Ziółkowska TV Warszawa 1996.
Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Domu Księży Pallotynów w Poznaniu, Generaliacie Ojców Pallotynów w Rzymie, Domu Jana Pawła II w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Ostatni pokaz jego obrazów o tematyce papieskiej odbył się w Ambasadzie Polskiej przy Watykanie z okazji Dnia Papieskiego w październiku 2007 roku.
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- 50-lecie pracy twórczej Arkadiusza WalochaAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 148