Zakopane
Kultura
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony na świecie od 1983 r. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Główne obchody Dnia Zabytków w Polsce odbywają się w Krakowie, Toruniu, Warszawie i innych obiektach z Listy UNESCO. Małe, kameralne uroczystości odbywają się w kilkudziesięciu mniejszych ośrodkach, poczuwających się do troski o zachowanie zabytków. W Zakopanem organizowane są od kilku lat.
W tym roku Urząd Miasta Zakopane oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zorganizowało obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 28 kwietnia. Uroczystości rozpoczęły się na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, gdzie na grobie Stanisława Witkiewicza – twórcy stylu zakopiańskiego i patrona TOnZ w Zakopanem złożono kwiaty i zapalono znicze. Nad jego grobem zagrał na złóbcokach Krzysztof Trebunia-Tutka. Następnie w sali obrad zakopiańskiego magistratu odbyła się sesja, poświęcona ochronie zabytków na Podhalu.
Mówiono m.in. o działalności architektonicznej pracowni regionalnej „Stara Polana” w Zakopanem w okresie ostatniego 25-lecia, Zakopiańskim Parku Miniatur, projekcie trasy turystycznej oraz oznakowaniu turystycznym Zakopanego.
- Poduszka brązowa
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
100 zł - Magnes Folk na lodówkę VII
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Ludowe etui na tablet VII
Ludowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł
- Międzynarodowy Dzień Ochrony ZabytkówAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 46