Zakopane
Kultura
Gdy myślę człowiek. Malarstwo Marka Żuławskiego
Autor: Agata Pitoń
W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu od 3 marca prezentowana będzie wystawa przekrojowo pokazująca twórczość malarską Marka Żuławskiego, przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 25 rocznicy śmierci artysty.
[…] tematycznie i filozoficznie rzecz biorąc, moje malarstwo w ogóle się nie zmienia i zawsze jest próbą sformowania i przekazania wizerunku człowieka oraz przedmiotów bliskich jego ręki.
(Marek Żuławski)
Marek Żuławski (1908-1985) od 1935 r. mieszkał i tworzył w Londynie. Dzieciństwo spędził jednak w Zakopanem, gdzie do roku 1920 rodzina Żuławskich mieszkała w willi „Łada”. Młodość Marka i jego braci, Juliusza i Wawrzyńca upłynęła pod znakiem taternictwa; bracia Żuławscy dokonali wielu pierwszych wejść na tatrzańskie szczyty. Lata spędzone w Zakopanem sprawiły, że Marek Żuławski zawsze czuł się emocjonalnie związany z Tatrami i pragnął, aby jego prace znalazły się w Zakopanem. Rok po śmierci artysty, wdowa, Maryla Żuławska podarowała Muzeum Tatrzańskiego kolekcję ponad stu prac malarza.
Marka Żuławskiego nie da się bez zastrzeżeń zaszeregować do żadnego współczesnego mu kierunku artystycznego. W malarstwie swym przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych prądów, zawsze jednak wykorzystywał je na swój własny sposób. W centrum zainteresowania malarza był zawsze człowiek – przedstawiony jako indywidualna jednostka lub jako symbol – człowiek współczesny, jego codzienne sytuacje, towarzyszące mu przedmioty (martwe natury), wreszcie jego kondycja w świecie i perspektywa wobec wieczności (stąd między innymi tematyka religijna). Swoje spostrzeżenia na ten temat artysta starał się przełożyć na język malarski.
Prezentacja prac z różnych okresów twórczości ukazuje zarówno treściowe jak również formalne poszukiwania artysty. Uzupełnieniem wystawy są teksty Marka Żuławskiego, które pozwolą głębiej zrozumieć jego malarstwo.
Gdy myślę człowiek. Malarstwo Marka Żuławskiego
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego
Koziniec 8, Zakopane
www.muzeumtatrzanskie.pl
Wystawa czynna:
3 marca - 25 kwietnia 2010
środa - sobota 9:00 - 16:00, niedziela 9:00 - 15:00
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł