Zakopane
Kultura
Wernisaż wystawy "Zabytki Architektury Podhala"
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym TPN otwarta została pokonkursowa wystawa plastyczna "Zabytki architektury Zakopanego i Podhala". Konkurs dla dzieci i młodzieży po raz dziewiąty zorganizowało Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka". Nadesłano na niego 160 prac w 5 kategoriach plastycznych: ceramika, malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, grafika i rysunek oraz w trzech kategoriach wiekowych.
Uczestnicy reprezentowali siedem zakopiańskich placówek oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu.
Jury przyznało 50 nagród, 2 nagrody Grand Prix oraz 5 nagród specjalnych, 28 wyróżnień i 41 nominacji do wystawy. Młodzi artyści wraz z rodzicami i instruktorami licznie przybyli na wernisaż i uroczyste rozdanie nagród. Wystawę prezentującą najpiękniejsze podhalańskie zabytki można będzie oglądać do końca listopada.
Konkurs ma już wysoka rangę i ugruntowaną tradycję. Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych ludzi się nim interesuje i tak wielu instruktorów zachęca swoich podopiecznych do udziału. Jestem zachwycona poziomem prac. Trzeba również podkreślić, że co roku wzrasta ilość obiektów zabytkowych, które staja się tematem twórczości młodych artystów. W tym roku dołączyły dawniej niedostrzegane zabytki, które nie są wpisane do rejestru, a reprezentują bardzo różne style architektoniczne, nie tylko styl zakopiański. Cieszę się, że dostrzegane są również te nietypowe obiekty - mówiła Agata Nowakowska-Wolak, prezes TOnZ.
Laureatami Grad Prix zostali Katarzyna Popławska - lat 11oraz Michał Broś - lat 15, oboje z TCKiS "Jutrzenka". Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane trafiły do Magdy Karcz - lat 7 oraz Eli Błaszyńskiej - lat 13. Nagroda specjalna TOnZ przyzna została Zuzannie Lebdzie, a nagroda TPN Magdalenie Nowak Trzos. Szczególne uznanie jury oraz organizatorów konkursu wzbudziły prace Pawła Młynarczyka z TCKiS "Jutrzenka". Odkryliśmy wielki talent - mówiła Agata Nowakowska-Wolak - Muzeum Tatrzańskie ufundowało specjalną nagrodę dla Pawła za pracę przedstawiającą gmach muzeum. Ponadto po raz pierwszy w historii muzeum prace tak młodego artysty trafią do muzealnej kolekcji.
Głównym organizatorem konkursu i fundatorem nagród było TCKiS "Jutrzenka". Nagrody książkowe dla laureatów konkursu ufundowali: Starostwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Zakopane, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie.
- Sakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Wernisaż wystawy "Zabytki Architektury Podhala"Autor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 117