Zakopane
Kultura
Wystawa łowiecka na 200-lecie urodzin Sabały
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W ramach obchodów 200-lecia urodzin Jana Krzeptowskiego Sabały w minioną sobotę odbyła się uroczystość poświęcenia Sztandaru Koła Łowieckiego noszącego imię tego słynnego góralskiego muzykanta, gawędziarza i myśliwego. Z tej okazji otwarto także wystawę łowiecką w należącym do TPN zabytkowym Spichlerzu w Kuźnicach.
Znalazły się na niej myśliwskie trofea, zdjęcia oraz wyroby artystyczne inspirowane łowiectwem. Ekspozycję przygotowało Koło Łowieckie im. Sabały w Zakopanem, które istnieje od 1951 r. i gospodaruje obwodem łowieckim o powierzchni ponad 15 tys. ha. Teren ten obejmuje część Orawy i Podhala.
Obecnie mamy taką sytuacje, że Tatrzański Park Narodowy chroni florę i faunę na swoim terenie, ale nie zapominajmy o tym, że łowiectwo od zarania ludzkości jest ważnym elementem działań człowieka, a przez długi czas było gwarancją jego życia. Później stało się elementem kulturowym - przypomniał Stanisław Czubernat, wicedyrektor TPN. Na pozostałych terenach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma drapieżników, tam nadal rozwija się łowiectwo. Odstrzały jeleni regulują bowiem ich liczebność - wyjaśniał sens współczesnego łowiectwa.
W otwarciu wystawy wziął udział Wiesław Wójcik, redaktor rocznika Wierchy i autor mającej się wkrótce ukazać książki o Sabale. Przybliżył on postać tego niezwykłego człowieka, który stał się legendą, jego ostatnie chwile, a nawet próby ustalenia etymologii nazwiska.
Sabała jest znany w Polsce i poza jej granicami, poświęcono mu wiele publikacji. Chcąc jednak zrekonstruować życiorys Sabały, staje się przed podstawowym i niepokojącym problemem jakim jest brak faktów - mówił Wiesław Wójcik.
Wszyscy podkreślali jednak, że od najmłodszych lat do końca życia Sabała był zapalonym myśliwym.
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Wystawa łowiecka na 200-lecie urodzin SabałyAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 80