PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Nowy numer kwartalnika "Tatry"

Poniedziałek, 30 lipca 2018 r.
Autor: Zespół Komunikacji i Wydawnictw TPN

Nowy numer kwartalnika "Tatry"Tematem numeru letnich ”Tatr” są kobiety wykonujące zawód przewodnika górskiego. Pretekstem jest podwójny jubileusz: sto lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze, siedemdziesiąt lat temu pierwsza kobieta, Zofia Radwańska-Paryska uzyskała uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Wyprzedziła o prawie cztery dekady swoje koleżanki z krajów alpejskich. Najnowszy numer „Tatr” trafił do drukarni. Piszemy o prekursorkach przewodnictwa kobiecego w Tatrach, o trudnościach, jakie musiały pokonać, aby wejść do zawodu, który uznawany był za typowo męski. Do dziś nie jest to łatwe, o czym świadczą statystyki oraz osobiste doświadczenia niektórych przewodniczek. Albo taki choćby fakt, że na terenie tych samych Tatr nie ma ani jednej Słowaczki wykonującej zawód przewodnika górskiego. Ciekawie mówi o tym wszystkim w szczerym wywiadzie Zosia Bachleda, przewodniczka tatrzańska pierwszej klasy.


Obszerny jest jak zwykle dział przyrodniczy. Dajemy krótki tekścik o lilii bulwkowatej, która jest pod Tatrami najokazalszym naturalnym kwiatem. Jej stanowisko odkryli pracownicy Parku przy Drodze pod Reglami. Niestety, wkrótce zostało po pięknej lilii tylko zdjęcie w naszym kwartalniku. Publikujemy unikatową fotografię sokoła wędrownego na gnieździe, portret wilka i zdjęcia bobrów w czasie ich codziennej krzątaniny, wykonane w jednej z dolinek Magury Spiskiej. Jest też duży artykuł o ptakach górskich z innych gór, które przylatują sporadycznie w Tatry. Jednym z nich jest orłosęp brodaty.

W części historycznej piszemy o księdzu Zygmuncie Truszkowskim, pierwszym proboszczu na Olczy. Przed pierwszą wojną światową pożyczył on pieniądze Leninowi, który wypoczywał na Podhalu. Po drugiej wojnie światowej kwitek pocztowy, świadczący o tym fakcie, uratował życie polskiemu księdzu w zajętym przez Sowietów Lwowie.

Publikujemy kilka – cudem ocalałych – tatrzańskich fotografii wykonanych tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Zdjęcia przedstawiają bardzo młodych turystów żydowskich, wśród nich jest m.in. Marek Edelman. Prawie wszyscy z nich, wbrew rachunkowi prawdopodobieństwa, przeżyli wojenną zagładę. Odtwarzamy niezwykłe losy bohaterów tych fotografii.

W części felietonowej dajemy bardzo wymowne zdjęcie pt. Wojna światów z krótkim tekstem o tym samym tytule. To tylko niektóre spośród wielu tematów najnowszych „Tatr”. Kwartalnik można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce. Prenumeratę najłatwiej zamówić za pośrednictwem księgarni internetowej: wydawnictwa.tpn.pl, z możliwością płatności elektronicznej.

Redakcja

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.