Zakopane
Góry
Michał Jagiełło w Dworcu Tatrzańskim
Autor: AKS
25 maja w Dworcu Tatrzańskim odbyła się promocja VIII wydania książki "Wołanie w górach" opisującej wypadki i akcje ratownicze w polskich Tatrach. Jej autorem jest Michał Jagiełło - prozaik, eseista, publicysta, poeta, taternik i ratownik górski, wiceminister kultury (1989-1997) i dyrektor Biblioteki Narodowej (1998-2006).
Michał Jagiełło (ur. 23 sierpnia 1941 w Janikowicach koło Miechowa) – taternik, alpinista, ratownik GOPR i TOPR, przewodnik tatrzański, pisarz, poeta, eseista, publicysta. W jego twórczości najczęściej występują motywy górskie.
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pracę magisterską napisał na temat tatrzańskiej literatury turystycznej. Podczas studiów działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a także w Studenckim Kole Przewodników Górskich w Krakowie (uzyskał uprawnienia przewodnika górskiego).
Od roku 1964 do 1974 mieszkał w Zakopanem i był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. W 1972 został naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, pełnił tę funkcję do roku 1974. W tym okresie współpracował również z Muzeum Tatrzańskim. Jego działalność górska to wspinaczki w Tatrach, Alpach, Kaukazie i Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, największym jego osiągnięciem jest nowa droga na północnej ścianie Dent d'Herens w Alpach Francuskich.
Pod koniec 1974 roku wyjechał z Zakopanego do Warszawy. Od roku 1966 członek PZPR, świadek oskarżenia w procesie taterników. Od grudnia 1980 przez rok zastępca kierownika Wydziału Kultury Komitetu Centralnego PZPR. Wystąpił z partii po ogłoszeniu stanu wojennego i związał się z opozycją demokratyczną, utrzymując się głównie z prac wysokościowych. Publikował m.in. w podziemnym kwartalniku politycznym "Krytyka", współredagował miesięcznik "Przegląd Powszechny”
Od jesieni 1989 przez osiem lat pełnił w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra kultury. Od 1998 do marca 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej. Przez wiele lat przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmując się mniejszościami narodowymi w Polsce.
Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym 24 października 2009 został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dorobek literacki Michała Jagiełły jest imponujący. Książki o tematyce górskiej, ale też politycznej i obyczajowej, poezje, opracowania biograficzne i historyczne, scenariusze filmowe i eseje. Jego najczęściej wydawanym dziełem jest „Wołanie w górach” – rzecz o wypadkach i akcjach ratowniczych w Tatrach, przeprowadzanych przez TOPR od początku powstania tej organizacji aż po rok 2011.
„Wołanie w górach” to pasjonująca lektura, ale też przestroga – uczy szacunku wobec gór i ludzi niosących pomoc innym, często z narażeniem własnego życia.
- Torebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...160 zł
- 100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...35 zł
- Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...350 zł