Zakopane
Góry
To i owo o dawnym narciarstwie, technice jazdy i ubiorze...
Autor: Wojciech Szatkowski
22 marca 2012 r. w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbyło się kolejne spotkanie górskie pod tytułem „Gdzie na wyrypę? To i owo o dawnych wycieczkach narciarskich, sprzęcie i ubiorze”. Głównymi atrakcjami wieczoru były: opowieści o dawnych wyprawach na nartach, przetykane fragmentami przewodników narciarskich Tadeusza Zwolińskiego i Józefa Oppenheima, to i owo o modzie i technice narciarskiej sprzed stu lat i fragmenty filmów o Tatrach. Spotkanie poprowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
W pierwszej części wieczoru przypomniano wiosenne tatrzańskie wycieczki narciarskie, zwane „wyrypami”, które prelegent zilustrował ciekawymi zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego, klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane i fragmentami legendarnej książki Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”. Można było posłuchać, między innymi, o tym, jak Józef Oppenheim z Henrykiem Bednarskim i towarzystwem narciarzy spotkał niedźwiedzia brunatnego podczas wiosennego zjazdu z Lodowej Przełęczy oraz po raz drugi w urokliwej Dolinie Niewcyrki pod Krywaniem, o tym jak Ruda Wanda (Gentil Tippenhauer) tarzała się w krokusach i zjeżdżała Doliną Waksmundzką. Osobne miejsce zajęła narciarska moda sprzed 100 lat. Zaprezentowano ją w pełnej krasie, od „bryczesów” i „pumpek” począwszy, a na „narciarach” i czapkach skończywszy. W prezentacji multimedialnej wykorzystano kilka niepublikowanych fotografii, jak np. zdjęcia z wielkich zawodów narciarskich FIS w 1939 w Zakopanem. Znakomicie widoczna na nich była dynamiczna technika zawodników polskich, niemieckich, szwajcarskich i włoskich.
Wojciech Szatkowski opowiedział także, jakich smarów używał Bronisław Czech i dlaczego nazywano go „narciarzem gentelmanem”. Zademonstrowano modę z lat 40-tych i 50-tych, na zdjęciach ze zbiorów Jana Radkiewicza. Nie zabrakło oczywiście miejsca dla dawnych nart, tych najlepszego gatunku, czyli hickorowych oraz jesionowych, słynnych wśród zawodników „zubków” i „fadenów”, kijków, „bambusów” i maszynek spirytusowych do gotowania herbaty. Wreszcie przedstawiono na archiwalnych fotografiach dawną technikę jazdy na nartach, słynne „telemarki”, „krystianie”, norweskie obskoki, czyli „opp-traekeny”, „tempo szwungi” i inne ewolucje narciarskie sprzed lat. Logicznym dopełnieniem były opowieści o upadkach na stromych stokach i tatrzańskim śniegu, który, jak twierdzą fachowcy, niejedno ma imię... Na koniec pokazano publiczności fragmenty filmów o Zakopanem i Tatrach z lat sześćdziesiątych. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób.
Serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne spotkanie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, które odbędzie się w dniu 12 kwietnia. Tematem przewodnim będzie fenomen narciarski Kasprowego Wierchu i narciarstwo wysokogórskie. Wśród wielu atrakcji nieznany tekst o wycieczce narciarskiej na Kasprowy z 1912 r., promocja nowego przewodnika ski-turowego po Tatrach Polskich, wydanego przez PTTK. Po prelekcji odbędzie się quiz dla uczestników spotkania. Nagrodą będzie przewodnik ski-turowy.
Do zobaczenia w Dworcu Tatrzańskim.
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Korale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm. 70 zł
- Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 50 zł
- To i owo o dawnym narciarstwie, technice jazdy i ubiorze...Autor zdjęć: Wojciech Szatkowski
Liczba zdjęć: 86W naszej fotogalerii fotografie z wieczoru, autorstwa Aleksandry Niedośpiał, zdjęcia archiwalne ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane i ze zbiorów prywatnych Wojciecha Szatkowskiego.
obejrzyj galerię