PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

O Zdybie, schronisku na Pysznej i „wyrypach narciarskich”...

Piątek, 10 grudnia 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Dworzec Tatrzański znowu wypełniła po brzegi publiczność, fot. Andrzej Samardak9 grudnia 2010 r. w Dworcu Tatrzańskim odbył się kolejny wieczór z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Spotkanie pod tytułem „Stanisław Zdyb. W kręgu wyrypy narciarskiej” poprowadził Wojciech Szatkowski. Tematem głównym spotkania była postać Stanisława Zdyba, znanego narciarza, producenta sprzętu sportowego, taternika i ratownika TOPR, a szczególnie początki jego narciarstwa, pierwsze zjazdy z Kasprowego Wierchu i słynne „wyrypy narciarskie”.


Zaprezentowana została działalność taternicka Zdyba, a zwłaszcza jego przejścia zimowe i zdobycie 23 lipca 1910 r. południowej ściany Zamarłej Turni w zespole z Henrykiem Bednarskim, Leonem Lorią i Józefem Lesieckim. „Zdybel”, jak nazywany był Zdyb, dokonał w Tatrach ok. 27 pierwszych wejść zimowych i letnich, w towarzystwie tak znanych taterników jak; Zaruski, Bednarski, Loria, Oppenheim, Lesiecki i wielu innych. W czasie prezentacji pokazano nieznane dotąd fotografie Zdyba z zimowego wejścia na Kościelec (marzec 1911 r.), z wiosennych wypraw narciarskich na Błyszcz i Bystrą (kwiecień 1910 r.), a także fotografie z konkursu skoków narciarskich na Kalatówkach (1911) na skoczni TTN, gdyż Zdyb był wielkim miłośnikiem tej dyscypliny i czasami sam skakał na nartach. Spotkanie było także okazją, by zobaczyć aparat fotograficzny Zdyba, wykonany z drzewa orzechowego, którym wykonał wiele przeciekawych zdjęć ze wspinaczek letnich i zimowych, a także zdjęcia rodzinne i dokumentację ważnych wydarzeń w dziejach Zakopanego. Warto nadmienić, że w spotkaniu wzięła udział rodzina Stanisława Zdyba, między innymi jego wnuczka Katarzyna Zdyb.

Drugą część spotkania wypełniła opowieść o narciarskim El Dorado, czyli o schronisku na Hali Pysznej, które było jednym z ulubionych miejsc dawnych narciarzy. Zaprezentowano między innymi fragmenty księgi pamiątkowej tego schroniska, zachowane w zbiorach klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane. W spotkaniu dość licznie wzięli udział działacze tego najstarszego w Zakopanem klubu narciarskiego, z prezesem SN PTT Maciejem Wasylkowskim na czele. Potem pokazano fragmenty narciarskie z filmu „Biały ślad” w reżyserii Adama Krzeptowskiego. Na koniec prowadzący spotkanie opowiadał o tym, czy kanarek może być skutecznym środkiem przeciwko lawinom śnieżnym i zaprezentował karykatury dawnych narciarzy ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie zakończyła  prezentacja multimedialna „W kręgu wyrypy narciarskiej”. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób.

Zapraszamy też na kolejne spotkanie do Dworca Tatrzańskiego, które odbędzie się w styczniu.

Organizatorami wieczoru byli Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański. Patronat medialny: „Dziennik Polski”, patronat internetowy www.watra.pl

W naszej foto-galerii zdjęcia Wojciecha Szatkowskiego i Andrzeja Samardaka, za wykorzystanie których serdecznie dziękujemy

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.