Zakopane
Góry
"Encyklopedia schronisk tatrzańskich" Janusza Konieczniaka
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Na spotkaniu Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Willi "Koliba" miała miejsce promocja „Encyklopedii schronisk tatrzańskich” autorstwa Janusza Konieczniaka. Książka ukazała się nakładem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.
Encyklopedia zawiera szczegółowo udokumentowaną informację o historii wszystkich obiektów schroniskowych po polskiej i słowackiej stronie Tatr, od roku 1806 począwszy, na obszarze zakreślonym obecną granicą obu parków narodowych. Wzbogaca ją bogata ikonografia, prezentująca widoki dawnych schronisk, skany archiwalnych dokumentów, wpisy do ksiąg pamiątkowych sięgające XIX wieku, oraz równie obszerna bibliografia.
Autor jest wybitnym działaczem turystycznym w środowisku krakowskim, taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, prezesem Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie oraz współpracownikiem periodyków górskich, m.in. „Wierchów”, „Gazety Górskiej” i „Tatr”.
Schroniska to pasja Janusza Konieczniaka od dawna. Materiały ich dotyczące zbierał od wielu lat. Podczas promocji autor opowiadał o żmudnej pracy nad książką oraz trudnościach w dotarciu do źródeł archiwalnych, zwłaszcza po słowackiej stronie Tatr.
- Temat jest poważny i trudny. Opisując obiekt trzeba podać gabaryty, daty powstania itp. Zależało mi jednak, aby ta książka nie była zwykłą naukową cegłą, ale miała swój koloryt. Znalazły się w niej z tego powodu różnego rodzaju anegdoty i ciekawostki dotyczące poszczególnych schronisk – zachęcał do lektury „Encyklopedii Schronisk Tatrzańskich” Janusz Konieczniak.
- Jest to w moim przekonaniu bardzo dobra książka i pierwsza tego typu publikacja syntetyzującą zagadnienie. Traktuje ona bowiem o historii schronisk, tych które były i są po dzień dzisiejszy, tych które były, ale już ich nie ma, a także o tych, które miały powstać. Będzie to ciekawa lektura, nie tylko dla przewodników, ale dla wszystkich zainteresowanych tematyką tatrzańską – mówił z kolei redaktor i wydawca książki Wiesław Wójcik.
- Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Poduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm. 100 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- "Encyklopedia schronisk tatrzańskich" Janusza KonieczniakaAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 29