PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane - Harenda

Zaproszenia

215. Wieczór na Harendzie - Waldemar Bawołek

Niedziela, 4 grudnia 2022 r.
Autor: Piotr Kyc

215. Wieczór na Harendzie - Waldemar BawołekSzanowni Państwo, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 215. Wieczór na Harendzie: Spotkanie z Waldemarem Bawołkiem - pisarzem i hodowcą mitu w niedzielę 4 grudnia o godz. 18.00 Nie jest to wyłącznie mit jego miasteczka, Ciężkowic. Jest to mit literacki. A może ów mit hoduje się sam, a Waldemar Bawołek odżywia go tylko intensywnie swoim pisaniem? W ostatnich latach dał nam kilka ważnych książek: od "Echa słońca" (a może i od "To co obok") licząc, widoczny jest jakby bardziej, wspierany przez recenzentów i gremia jurorsko-literackie (niedawno otrzymał Nagrodę Gdynia za "Pomarłych"), a przecież jego życie pisarskie da się widzieć zupełnie inaczej. Jako procedowanie konsekwentne - i w znacznie dłuższym trwaniu. Porozmawiamy z pisarzem o "Skrawkach dla Iriny " (CZARNE 2022) i "Furtce przy dozorcy" (NISZA 2021), ale nie bez wycieczek ku wydawniczym poprzedniczkom. Prowadzenie: Eliza Kącka.


WALDEMAR BAWOŁEK (ur. 1962) – pracował jako instruktor higieny w Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, samodzielny referent zaopatrzenia w Zakładach Azotowych, zarządzał piekarnią Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Gromniku, wykonywał prace fizyczne jako robotnik gospodarczy przy Urzędzie Gminy w Ciężkowicach. Jako prozaik debiutował w 1996 roku zbiorem opowiadań "Delectatio morosa" wydanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Potem opublikował "La petite mort", "Raz dokoła", "To co obok", "Humoreskę", "Echo słońca", "Bimetal", "Pomarłych", "Furtkę przy dozorcy" i "Skrawki dla Iriny". Za "Pomarłych" otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Wcześniej był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Od urodzenia mieszka w małopolskich Ciężkowicach, które użyczają swojej przestrzeni literackim światom jego prozy.

 

ELIZA KĄCKA – adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała książki akademickie: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (Warszawa 2012) oraz „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda” (Kraków: Universitas, 2017), a także książki prozatorskie „Elizje” (Kraków: Lokator, 2017) „po drugiej stronie siebie” (2017), „Strefa zgniotu” (2022). Współredaktorka antologii poezji najnowszej „Poeci i poetki przekraczają granice” (FA-art, 2011), redaktorka wyborów poezji mniej współczesnej (w tym Norwida, Świrszczyńskiej i in.). Członkini Zarządu Głównego TLiAM. Z sieci znana głównie jako autorka małych próz/nasłuchów miejskich. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” i „Wieku XIX”.

 

Transmisja online na YouTube (kanał: Studio f/5.6: https://www.youtube.com/channel/UC5RIUgwSc297gTx7DU42YCA)
i na Facebooku (https://www.facebook.com/profile.php?id=100057162112349).

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie organizowane pod patronatem i we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.