Wilno
Wiadomości
ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W WILNIE
Autor: Ks. Władyslaw Zarebczan
Na Podhale powrócili uczestnicy XXII Światowych Rekolekcji Podhalańskich. W tym roku odbyły się one w stolicy Litwy, Wilnie. Wzięło w nich udział ok. 120 osób z Polski, Niemiec, Francji, Austrii i U.S.A. Tematyka rekolekcji była poświęcona wielokulturowości i tolerancji Polaków na przestrzeni dziejów. Wielu z nas z niepokojem zadaje sobie pytania: skąd teraz tyle podziałów wśród nas, tyle złości, uprzedzeń i braku szacunku dla naszych bliźnich? Kłócimy się o byle bzdury, obrażamy jedni drugich, a potem …. jakby nigdy nic, spokojnie idziemy do kościoła i przyjmujemy Komunię św. Jakże często zapominamy, że największym i najważniejszym przykazaniem w naszej religii jest miłość.
Co się stało z naszą tolerancją, otwartością na drugiego człowieka? Przez wieki żyli z nami w pokoju Żydzi, prawosławni, luteranie, muzułmanie, a teraz, często nie możemy się dogadać we własnej rodzinie. Potrzeba wielkiej modlitwy, refleksji i czynów na miarę dzisiejszych wyzwań. Dlatego dużo się modliliśmy, sprawowaliśmy Msze św., słuchaliśmy mądrych ludzi i dyskutowaliśmy na te tematy.
W drodze do Wilna zatrzymaliśmy się na nocleg w Białymstoku. Zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy od położonego na wzgórzu kościoła św. Rocha, który jest pomnikiem wdzięczności Polaków za odzyskanie niepodległości. Na wysoką ponad 80 metrową wieżę, z której widać panoramę całego miasta wyszedł nawet nasz senior, prawie 90-letni o. Leon Knabit. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawiliśmy Mszę św. i modliliśmy się przy relikwiach błogosławionego ks. Michała Sopoćki.
Następnego dnia wzięliśmy udział w Eucharystii w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP oraz odwiedziliśmy prawosławną Katedralną Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy. Spacerem przeszliśmy po starówce Białegostoku, podziwiając min. zespół pałacowo-parkowy Branickich oraz pasaż Rynku Kościuszki z jego charakterystyczną zabudową. Wielu z nas było po raz pierwszy w Białymstoku i nie spodziewało się jak pięknym, czystym, otwartym i gościnnym jest to miasto i ludzie tam żyjący.
Po drodze do Wilna wstąpiliśmy na nabożeństwo do kolegiaty św. Antoniego Padewskiego w Sokółce gdzie miał miejsce Cud Eucharystyczny. Na miejsce naszych rekolekcji, do hotelu Panorama dotarliśmy w godzinach wieczornych czasu litewskiego. W tym roku uczestnicy rekolekcji wysłuchali czterech wykładów: ”Tolerancja czy indyferentyzm?” (o. Leon Knabit, O,S.B.), „Dialog podstawą tolerancji” i „Solidarność wyrazem tolerancji”(ks. Prof. Henryk Skorowski, S.D.B, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego), oraz ”Multi-kulti. Problem współczesnej Europy widziany z perspektywy Niemiec” (ks. Jacek Styrczula, S.D.B.). Były też dwa ciekawe spotkania z Polakami żyjącymi na Litwie, panem Zygmuntem Klonowskim i jego synami Rajmundem i Władysławem.
W środę 8 maja uczestniczyliśmy w Eucharystii w Sanktuarium Ostrej Bramy, której przewodniczył Metropolita Białostocki, ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda, S.A.C. Zagrała góralska muzyka i zabrzmiał mocny śpiew, który wzruszył do łez obecnych tam Polaków. Kapelę w tym roku stanowili Zbigniew Wałach z Istebnej, Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki, Janina i Janusz Lassak-Helios z Zakopanego. Po Mszy św. zwiedziliśmy Wileńską Starówkę oraz jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu.
Niezwykłych przeżyć dostarczyło uczestnikom rekolekcji całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy), w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej przez malarza Eugeniusza Kazimirowskiego.
Nie sposób pominąć także modlitwy na cmentarzu na Rossie, który jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Znajduje się tam min. grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej oraz urna z sercem jej syna, Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędziliśmy poza Wilnem będącym bazą naszych rekolekcji. W tym roku odwiedziliśmy Troki; dawną stolicę Litwy ze słynnym zamkiem księcia Witolda. Tam podziwialiśmy charakterystyczne budowle Karaimów i skosztowali ich przepysznej kuchni.
W drodze powrotnej złożyliśmy wizytę polskim Tatarom we wsi Bohoniki, odwiedzając tamtejszy meczet i odmienny od naszych cmentarz muzułmański. Mszę św. odprawiliśmy w Sanktuarium Świętej Wody i jeszcze raz zatrzymaliśmy się w gościnnym hotelu “Dwór Czarneckiego” u wrót Białegostoku.
Reasumując, tegoroczne rekolekcje stały się świetną okazją do poznania Wilna, przepięknych (choć mocno zniszczonych przez zawieruchy polityczne) kościołów i pałaców, śladów kultury i dziedzictwa narodowego Polski. Zapoznaliśmy się również z problemami żyjących na Litwie Polaków. Bardzo ważna była refleksja nad tolerancją, dialogiem i solidarnością oraz aktualnymi wyzwaniami, przed którymi stoi współczesne pokolenie Polaków.
Następne, XXIII Światowe Rekolekcje Podhalańskie, jeśli Bóg pozwoli, odbędą się w 2020 r. w Medjugorie. Już dziś serdecznie na nie zapraszają organizatorzy.
- Torebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...110 zł
- Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE W WILNIEAutor zdjęć: Ks. Władyslaw Zarebczanobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 705