Nowy Targ
Wiadomości
OKO-TEST nadal z wygaszonym kontraktem
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Okulistyczny ośrodek NZOZ „OKO-TEST” Diagnostyka i Chirurgia Oka w Nowym Targu, wykonujący zabiegi usunięcia zaćmy, a także witrektomię w trybie chirurgii jednego dnia nadal nie może wykonywać planowych operacji. W kolejce czeka ponad 1500 pacjentów. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ decyzję o wygaśnięciu umowy tłumaczy faktem, iż Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu nie może wynajmować sali operacyjnej na działalność OKO-TEST ze względu na konieczność zabezpieczenia 24-godzinnej dostępności całego bloku. Tymczasem opinia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie przekazana Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Szpitali Prywatnych jest zupełnie inna.
- Spełnianie przez Szpital w Nowym Targu warunków określonych przez rozporządzenia Ministra Zdrowia i realizowanie umowy w zakresie lecznictwa szpitalnego, w trybie 24 godzin wyklucza możliwość wynajęcia, wydzierżawienia itp. od tego podmiotu nawet części pomieszczeń operacyjnego niezależnie od ilości sal operacyjnych. Nie jest bowiem możliwe zabezpieczenie 24-godzinnej dostępności bloku operacyjnego w sytuacji korzystania jednocześnie z bloku przez osobę trzecią – w ten sposób sprawę wyjaśnia Rzecznik Prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jolanta Pulchna.
Tymczasem odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi rzecznika prasowego MOW NFZ Paweł Zieliński, dyrektor NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu udzielił nam następujących wyjaśnień:
- Nieprawdziwe jest stwierdzenie Pani Jolanty Pulchnej, że NZOZ Oko-Test Diagnostyka i Chirurgia Oka w Nowym Targu nie posiada własnego bloku operacyjnego. Nasz zakład posiada wpisany w rejestrze Wojewody Małopolskiego blok operacyjny, jako odrębną komórkę organizacyjną, spełniającą wszystkie wymogi określone w przepisach prawa i zarządzeniach Prezesa NFZ. Wprowadzające w błąd jest także stwierdzenie sugerujące, że tytuł prawny do pomieszczeń bloku operacyjnego ma jakiekolwiek znaczenie dla spełnienia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z 3 listopada 2011 r. lub zarządzeń Prezesa NFZ. Nieprawdziwe jest ponadto stwierdzenie Pani Jolanty Pulchnej, że zgodnie z przepisami prawa niedopuszczalnym jest, aby szpital mający umowę na udzielanie świadczeń całodobowych, niezależnie od liczby sal operacyjnych, wynajmował część bloku operacyjnego. Nie ma bowiem takich przepisów, na które powołuje się Pani Jolanta Pulchna.
OKO-TEST na potwierdzenie tych słów przytacza opinię z Ministerstwa Zdrowia, którą otrzymało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych. Napisano w niej: Zarówno rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. Nr 244. póz. 1457). jak i zarządzenie nr 90/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 13 grudnia 2011 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne, nie wprowadza wymogu posiadania przez podmioty udzielające świadczeń w trybie jednodniowym własnego bloku operacyjnego. Stąd brak jest podstaw do wyłączenia z procesu kontraktowania świadczeniodawców dzierżawiących blok operacyjny. (…) Istnieje bowiem możliwość zarejestrowania przez podmioty lecznicze także dzierżawionego bloku operacyjnego.
Zdezorientowani są przede wszystkim pacjenci, dla których perspektywa ponownego oczekiwania w kolejce na zabieg w innym ośrodku wydaje się absurdalna. Tymczasem OKO-TEST złożył odwołanie i oczekuje na decyzję. Jest o co walczyć, ponieważ OKO-TEST to jeden z najnowocześniejszych ośrodków okulistycznych w Małopolsce i jedyny wykonujący zabieg witrektomii w znieczuleniu miejscowym. Dlatego część pacjentów zapowiedziała już, że będzie kierować skargi do Ministra Zdrowia. W opinii prawników pacjenci ci mają prawo do wykonania zabiegu w ustalonym wcześniej terminie, a jeśli NFZ nie wskaże im gwarantującego to ośrodka, mogą nawet wykonać zabieg komercyjnie i występować do Funduszu o pokrycie kosztów.
- Jesteśmy gotowi, by w każdym momencie rozpocząć realizację kontraktu, jeśli tylko MOW NFZ cofnie swoją decyzję. Nie zaprzestaliśmy działalności, cały czas wykonujemy zabiegi komercyjne, funkcjonuje także poradnia okulistyczna – informuje o sytuacji współwłaściciel OKO-TEST Igor Dorożyński.
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- OKO-TEST bez kontraktu. Trudna sytuacja 1500 pacjentów
- Nowotarski OKO-TEST z nowym sprzętem i nową procedurą okulistyczną
- O nowoczesnych metodach diagnozowania i leczenia AMD
- Kolejna udana operacja zaćmy u 102-letniej pacjentki
- Lepszy dostęp do porad okulistycznych na Podhalu
- Udana operacja zaćmy u 101-letniej pacjentki
- Uroczystości w Nowotarskim Szpitalu. Kardynał Dziwisz poświęcił nowe oddziały