Wiadomości
XXVI Niedziela Zwykła
Autor: Ks. Michał Anderko
Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: „Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: »Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy«. Ten odpowiedział: »Idę, Panie«, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: »Nie chcę«. Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?”.
Mówią Mu: „Ten drugi”.
Wtedy Jezus rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wyście mu nie uwierzyli. Celnicy zaś i nierządnice uwierzyli mu. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć”.
Mt 21,28–32
Jakże łatwo słuchać słów, które dotyczą, kogoś innego; ocenić zachowanie i wydać słuszny werdykt na temat postaw innych; przytakiwać drugiemu człowiekowi, w sercu i umyśle pozostając przy własnym sposobie myślenia i działania. Jakże łatwo składać słowne obietnice... Niestety ogromnie ciężko jest zmierzyć się z własnym myśleniem i postępowaniem, kiedy wymaga ono nawrócenia. Niektórzy specjalizują się w przytakiwaniu przełożonym, z jednoczesnym zupełnie świadomym prowadzeniem prywatnej polityki, w realizacji której przebiegle odwołują się do woli przełożonego. I niestety niektórzy przełożeni, wychowawcy, a może nawet rodzice, wolą współpracować z tymi, którzy dla świętego spokoju zawsze zgadzają się z ich poglądami. Brak poczucia własnej wartości domaga się ciągłego potwierdzania ze strony otoczenia, a nie sumienia. Doświadczeni w relacjach międzyludzkich wiedzą jednak, że wiarygodnym jest ten, kto potrafi wyrazić swoje zdanie nawet wtedy, gdy stoi ono w opozycji do oczekiwań większości.
Chwalony syn z dzisiejszej przypowieści był człowiekiem prawdziwym. Potrafił wyrazić swoje nastawienie wobec sprawy: „nie chcę”, ale jednocześnie potrafił, stając w prawdzie, krytycznie spojrzeć na własne pragnienia. Był zdolny do nawrócenia, to znaczy: odkrywając obiektywną prawdę, zmienia swoje myślenie i postępowanie. Słowo „opamiętał” w tekście oryginalnym oznacza odczuł żal, żałował, zmienił. Wielkim jest człowiek, który potrafi żałować za swoje błędy i podejmuje wysiłek konstruktywnej i konkretnej poprawy.
Ciekaw jestem, jak bym się czuł, gdyby stanął przede mną Jezus i powiedział: „Michale! Poborcy i prostytutki wyprzedzają cię w drodze do królestwa niebieskiego...”
Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...
- Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł - Flakon szklany IV
Okrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
130 zł - Naszyjnik "Krzyżyk i korale"
Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
95 zł