Wiadomości
Reduta wolności – Stare Wierchy’45
Autor: Rafał Jabłoński
6 lutego 2010 waksmundzka GRH BŁYSKAWICA wraz z nowotarską GRH "17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment” i z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami z Żywca zorganizowała rekonstrukcje pt. „Reduta wolności – Stare Wierchy ‘45”. Pomysłodawcą tejże imprezy i zarazem jej głównym koordynatorem był kierownik schroniska na Starych Wierchach - Wojciech Stachoń a współorganizatorami: Gmina Niedźwiedż, Starostwo Nowy Targ, Burmistrz Miasta Rabka a także Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec. Podczas inscenizacji wystąpiły następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznych: „Błyskawica”, „17 DP Wehrmacht”, „San”, „Wrzesień 39”, „BON Żywiec”, „Tomaszów 39”.
Impreza składała się z dwóch inscenizacji przedstawiających epizody z dziejów partyzanckiego schroniska - codzienną konspirację i heroiczną walkę jaką prowadzili żołnierze Wojska Polskiego począwszy od lokalnych struktur ZWZ – AK /m.in. OP kpt. Juliana Zapały „Lamparta” / poprzez szeregi ROCHa - BCh aż do oddziałów niepodległościowych mjr Józefa Kurasia „Orła/Ognia”.
Scena pierwsza to zawiązanie konspiracji placówek ZWZ Niedźwiedź, które odbywało się w schronisku na Starych Wierchach w 1940 r., druga scena to przysięga trójek Konfederacji Tatrzańskiej kierowanej przez Augustyna Suskiego, która miała miejsce na terenie owego schroniska w 1941 r. Trzecią część stanowił odwetowy atak niemiecki na schronisko i polska obrona w wykonaniu OP „SETKA” z 12 pp AK w styczniu’45 r. Na zakończenie usłyszeć i zobaczyć można było Apel Poległych 1939-49 przy werblach orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Impreza zgromadziła wielką rzeszę obserwatorów, dopisała wspaniała pogoda i atmosfera. Była to pierwsza inscenizacja, która odbyłą się w zimowych warunkach i na wysokości 983 m n.p.m. Autentyczna scenografia dodawała tylko realizmu i klimatu tamtych zdarzeń. Dziękujemy za przybycie wszystkim widzom i każdemu kto się przyczynił do tej historycznej inscenizacji.
- Ludowe etui na tablet II
Ludowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Muzycko piknie gros... - Kapela Zokopiany
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
40 zł - Ludowe etui na tablet V
Ludowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł