Warszawa
Zaproszenia
Oficjalna inauguracja Roku Kolberga
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
Oficjalna inauguracja Roku Kolberga w Warszawie z udziałem Zespołu Trebunie – Tutki. Z okazji 200-lecia urodzin Oskara Kolberga oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 24 lutego 2014 roku. Organizatorem koncertu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, program 2 Polskiego Radia i Filharmonia Narodowa.
Wykonawcami koncertu będą :
- Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej;
- Piotr Gaca , Agnieszka Niwińska i Janusz Prusinowski;
- Magdalena Lisak - fortepian i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyryguje Jacek Kasprzyk;
- Zbigniew Namysłowski Quintet;
- Wielka Orkiestra Gaców;
- Zofia Warych śpiew;
- Kapela ze Wsi Warszawa;
- Zespół Trebunie – Tutki;
Prowadzenie koncertu : Grażyna Torbicka i Krzysztof Trebunia – Tutka.
W programie: od Kujawiaka do Krzesanego, muzyka tradycyjna i folkowa oraz muzyka jazzowa i klasyczna inspirowana folklorem.
Po przerwie w programie będzie:
- Karol Szymanowski – Harnasie, op.55, obraz I;
- muzyka tradycyjna – pieśni kurpiowskie;
- Kapela ze Wsi Warszawa;
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej - Wojciech Kilar – Krzesany.
Powyższy koncert inauguracyjny poświęcony będzie Henrykowi Oskarowi Kolbergowi, który stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych – opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając wielotomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Opublikował łącznie 33 tomy. Pozostawił po sobie ogromne archiwum rękopiśmienne. Dzieło jego przedstawia stan kultury ludowej w XIX w. z całego terytorium dawnej Rzeczypospolitej, jej zróżnicowanie regionalne i bogactwo. Żaden inny naród europejski nie ma takiego zespołu źródeł z tej epoki, zwłaszcza z zakresu muzyki ludowej, opracowanego według systematycznie realizowanego planu. Dokumentacja zgromadzona przez Oskara Kolberga już od blisko stu pięćdziesięciu lat służy, zgodnie z zamierzeniem autora, przede wszystkim naszej etnografii, folklorystyce i etnomuzykologii.
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Torebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł