Warszawa
Wiadomości
Ksiądz dr hab. Władysław Zarębczan odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Z inicjatywy Zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski w uznaniu zasług na polu krzewienia kultury odznaczył ks. dra hab. Władysława Zarębczana honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Uroczystość odbyła się w Warszawie, w gabinecie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a odznaczenie wręczyła Podsekretarz Stanu dr hab. Małgorzata Omilanowska. Ksiądz Władysław Zarębczan znalazł się w gronie laureatów srebrnych i brązowych Medali Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz odznaczonych honorową odznaką: ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Uroczystość uświetniła bukowiańsko-zakopiańska kapela góralska w składzie: Szymon Chyc Magdzin, Stanisław Pietras, Jan Stasik oraz Jan Wilczek. Obecni byli także przedstawiciele zarządu Związku Podhalan Oddział Zakopane. Pani minister powiedziała, że jest „szczególnie szczęśliwa, że pojawili się przedstawiciele społeczności góralskiej”, a te odznaczenia zachęcą Laureatów do dalszej aktywności.
Ks. Władysław Zarębczan, duszpasterz pracujący od roku 1983 we Włoszech to tłumacz i dziennikarz, wykładowca propedeutyki filozofii, antropologii filozoficznej, historii religii i teologii życia wewnętrznego w Instytucie Kultury "Faleritanum" w Civita Castellana, zaangażowany w sprawy społeczne, kulturalne Podhala i nie tylko, czemu od wielu lat daje wyraz jako dziennikarz.Na Podhalu oraz wśród Polonii na świecie znany jest jako organizator Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. Od 16 lat niestrudzenie łączy trud duszpasterski z promocją kultury polskiej ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa Podhala. Jest autorem licznych publikacji, w tym Polacy w Watykanie (Pelplin 2004) Gronków i Gronkowianie (Gronków 1998),- W górę serca (Pelplin 2007),- Z Gronkowa do Watykanu (Pelplin 2008). Jest Nadzieja(Pelplin 2010).
Jest pomysłodawcą i inicjatorem powstania śpiewogry – opery góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu” oraz jej wystawienia w Rzymie w prestiżowym teatrze Capranica . Opera została wystawiona 3 listopada 2011 w ramach prezydencji Polski w radzie Unii Europejskiej. W przedstawieniu wzięło udział ponad stu wykonawców z całego Podhala, którzy gościli na zaproszenie Hanny Suchockiej - Ambasador Polski przy Stolicy Świętej. Wydarzenie to było transmitowane w mediach. Opera była także wystawiana w kilku miastach Polski. Idea zachowania dla potomności tego wyjątkowego dla Podhala wydarzenia jakim była obecność Jana Pawła II łączy się z ideą zachowania tradycyjnych form kultury ludowej oraz zjednoczenia twórców-amatorów z całego Podhala, Spisza i Orawy.
Władysław Zarębczan został odznaczony Medalem Honorowym "Polonia Semper Fidelis", Srebrnym Medalem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Nagrodą "Lutetia" przyznaną przez Stowarzyszenie Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie oraz Medalem za szczególne zasługi dla miasta Nowy Targ.
Był współorganizatorem VII Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej "Duchowieństwo polskie w świecie" (Rzym 2002). Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Paryż) 1996-, Stowarzyszenia Dziennikarzy we Włoszech 1996-, Stowarzyszenia "Muzeum Policji" w Kielcach 2002-. Honorowym członkiem Światowego Związku Armii Krajowej (oddział w Nowym Targu) 2000, Honorowym członkiem Związku Podhalan w Polsce 2008. Ponadto został odznaczony Medalem Honorowym "Polonia Semper Fidelis", Srebrnym Medalem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Nagrodą "Lutetia" przyznaną przez Stowarzyszenie Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie oraz Medalem za szczególne zasługi dla miasta Nowy Targ.
Podczas uroczystości odznaczeni zostali także Jan Dobkowski – malarz i rysownik, Karol Drozd, oficjalny przedstawiciel Centrum Peresa Dla Pokoju w Polsce, zasłużony dla rozwoju i promocji kultury polskiej, Krzysztof Dzikowski, autor imponującej liczby przebojów w polskiej piosence; Wiesław Dąbrowski, reżyser, producent, scenarzysta, prezes Fundacji AVE ARTE, Dorota Sapiecha-Sroczyńska, altowiolistka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych 4 w Warszawie, Czesław Tarczyński, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Krzysztof Wojdyło, b. lektor języka polskiego w Państwowym Nowosybirskim Uniwersytecie Technicznym, niezwykle zaangażowany w promocję kultury polskiej w Rosji; Wacława Barbara Kazana, założycielka, fundator i przewodnicząca Rady Fundacji imienia Mariusza Kazany, która prowadzi „Galerię u Dyplomatów” w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Ludowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm 25 zł
- Ksiądz dr hab. Władysław Zarębczan odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 69