PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Wiadomości

Wieści z Euroregionu Tatry

Środa, 13 kwietnia 2011 r.
Autor: Euroregion Tatry

Wieści z Euroregionu Tatry6 kwietnia przedstawiciele 15-stu Euroregionów działających na granicy Polski spotkało się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego z wiceministrem Waldemarem Sługockim. Euroregion Tatry reprezentował Bogusław Waksmundzki – przewodniczący rady Związku Euroregion Tatry oraz Antoni Nowak – dyrektor biura. Ministra zapoznano ze specyfiką każdego euroregionu oraz zajęto się sprawami zapisów w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.


Przedstawiciele Euroregionów zabierali głos w dyskusji w sprawie obu tych dokumentów koncentrując się na ważnych dla przyszłości pogranicza polsko-słowackiego inwestycjach tj.: budowa dróg : Lubień-Chabówka-Chyżne (Chabówka-Zakopane), Tarnów – Nowy Sącz – Piwniczna, budowa linii kolejowej Kraków – Podłęże - Piekiełko- Nowy Sącz – Muszyna – Leluchów (Piekiełko – Chabówka - Zakopane) oraz lotniska w Nowym Targu.

Argumentowali to tym, że obszary przygraniczne jako peryferyjne wymagają rozwoju szczególnie infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej i ochrony środowiska.

Polskie Euroregiony wyraziły także wolę utworzenia Krajowego Stowarzyszenia Euroregionów, które byłoby mocnym partnerem dla polskiego rządu. Jest to szczególnie ważne, gdyż Polska przystępuje do opracowania programów decydujących o środkach unijnych przeznaczonych na współpracę transgraniczną w nowej perspektywie na lata 2014-2020.

Ponadto przedstawiciele Euroregionu „Tatry” zwrócili się do Pana Ministra o uproszczenie procedur zarządzania i rozliczania środków unijnych Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 przeznaczonych na realizację mikroprojektów. Funkcjonowanie w procedurze Programu wielu ogniw pośrednich wpływa niekorzystnie na czas oczekiwania na refundację wydatków poniesionych przez beneficjentów na realizację mikroprojektów. Euroregion „Tatry” oczekuje w tej sprawie rozwiązań systemowych. Natomiast już dziś można by rozważyć rezygnację z poświadczania wniosków o płatność przez Wspólny Sekretariat Techniczny w Krakowie, co bez uszczerbku dla rezultatów projektów spowodowałoby znaczne skrócenie ścieżki kontroli i weryfikacji wydatków.

W dniach 7-8 kwietnia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Posiedzenie prowadzili współprzewodniczący Polsko-Słowackiej komisji międzyrządowej Piotr Stachańczyk – podsekretarz stanu w MSWiA i Maroš Žilinka – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. W posiedzeniu brali udział także: Vasil Grivna - nowy ambasador Republiki Słowacji i Andrzej Krawczyk – ambasador Polski w Bratysławie. W posiedzeniu uczestniczył Bogusław Waksmundzki – przewodniczący rady Związku Euroregion Tatry.

Prace Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej są prowadzone w kilku grupach roboczych m.in.: do spraw współpracy gospodarczej, zdrowia i ratownictwa medycznego, ochrony środowiska i gospodarki. Podczas dwudniowych obrad strony wymieniły się doświadczeniami w obszarze ochrony przeciwpożarowej oraz rozmawiały o współpracy pomiędzy polskimi a słowackimi strażakami. Poruszono także kwestie przeciwdziałania bezrobociu w polsko-słowackim regionie przygranicznym. W projekcie tym bierze aktywny udział Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu.

Jednym z trzech głównych paneli posiedzenia było poświęcone tworzeniu Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej EUWT na polsko – słowackim obszarze przygranicznym. Po prezentacji przez przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych zasad tworzenia EUWT zabrali głos: Igor Sajtlava, Bogusław Waksmundzki przedstawiając cel tworzenia EUWT Tatry. W dyskusji ambasador Krawczyk poparł pomysł tworzenia naszego ugrupowania, chwaląc działania po obu stronach Tatr przez Euroregion Tatry. W protokole końcowym Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej uznała, że tworzenie takich ugrupowań wzmocni współpracę na granicy polsko – słowackiej.

Komisja wyraziła przekonanie, że projekty realizowane w ramach strategii makroregionalnych UE nie powinny być realizowane kosztem osłabienia dotychczasowej współpracy w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej.

Słowacja jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. Jedna z grup roboczych komisji koncentruje swoje prace na rozwoju infrastruktury transportowej, aby usprawnić wymianę handlową pomiędzy obu państwami. W tej komisji brak jest przedstawicieli z Podhala, które zabiega o połączenia drogowe z sąsiadami.

Gospodarzem XVIII posiedzenia Komisji w 2012 roku będzie Słowacja.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.