Warszawa
Kultura
21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
Od 10. do 13. maja odbywał się w Warszawie 21. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa tradycja". Gościem specjalnym Festiwalu było Trio 3MA z Afryki, łączące tradycyjną muzykę ludową z Mali, Madagaskaru i Maroka. Z materiałów prasowych organizatorów unikatowy styl muzyczny 3MA "to wypadkowa majestatycznej kultury griotów z zachodniej Afryki, dostojnej klasyki arabskiej z północnej części kontynentu oraz wyspiarskiej tradycji ludowej z Madagaskaru, między innymi tradycji tsapiky". Festiwal zainaugurował 10 maja koncert tegorocznych laureatów nagrody "Muzyka Źródeł" - Zofii Warych i Czesława Węglarza, którzy pojawili się na scenie wraz ze swoimi uczniami.
Tego samego dnia odbył się też koncert "Kompanii Janusza Prusinowskiego". W dniach od 11. do 12. maja odbyły się przesłuchania artystów, którzy zgłosili się do tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej. Pośród 56. wykonawców z terenu prawie całej Polski wybrana została finałowa dwunastka. Były to zespoły: "D.R.A.G.", "Do Dna", "Dobryna", "Fragile", "Kirszenbaum", "Lesja Szulc i Aleksander Jastrząb", "MEHEHE", "PIOUN", "POLMUZ", "Ulyanica", ’’Vocal Varshe.Jacaszek” oraz solista Maćko Sielicki.
Festiwal zakończył się w niedzielę 13 maja koncertem greckiego artysty Dmitrisa Mystakidisa, który uprawia muzykę rembetik. Tematem głównym koncertu była wielka emigracja z Grecji do Ameryki na przełomie 19. i 20. wieku. Koncertowi towarzyszyły na ekranie dawne fotografie oraz fragmenty listów do i od rodzin w Grecji. Była to prosta, nostalgiczna opowieść o greckich emigrantach do Nowego Świata.
Pierwszego i drugiego dnia Festiwalu (10 i 11 maja) odbyło się wręczenie nagród "Muzyka Źródeł", oraz wyróżnień "Fonogramu Źródeł" i "Folkowego Fonogramu Roku" za 2017 rok. Laureatami "Muzyki Źródeł" są: Zofia Warych i Czesław Węglarz, zaś nagrodę specjalną "Fonogramu Źródeł" otrzymali Barbara Kuzub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk za trzypłytową antologię "Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia".
Laureatem pierwszej nagrody "Folkowego Fonogramu" została wybrana "Kapela Maliszów" za album "Wiejski Jazz". Drugie miejsce przypadło duetowi "Maniucha i Ksawery" za płytę "Oj borom, borom"; trzecie - zespołowi "Tęgie Chłopy" za album "Wesele".
W sobotę 12 maja na festiwalowej scenie wystąpił zespół ”Grochocki – Odorowicz’’ oraz wspomniany na wstępie gość specjalny: TRIO 3MA.
Grand Prix 21. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zdobył zespół Vocal Varshe feat. Jacaszek. Doceniono go za "delikatność, wirtuozerię, głębię, klasę, wzruszenia oraz wysmakowaną formę połączenia elektroniki z klasycznym śpiewem, która przenosi folklor w przestrzenie mistyki". Pierwszą nagrodę przyznano zespołowi POLMUZ za "połączenie wzruszającej szorstkości 'starożytnej' elektroniki z ludowym transem".
Druga nagroda nie została przyznana, natomiast dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymały zespoły: Kirszenbaum za "szczerość, oryginalność i młodzieńczą energię" oraz Mehehe za "przemyślaną kreację sceniczną, intymność i baśniowość".
Przyznano też wyróżnienia: zespołowi DO DNA za "udany mariaż muzyki źródłowej i teatru" oraz zespołowi PIOUN za "inteligentne wykorzystanie tradycyjnych źródeł w tworzeniu własnej muzyki".
Nagrodę specjalną imienia Czesława Niemena otrzymał zespół POLMUZ. Nagrodę dla najlepszego instrumentalisty "Złote Gęśle” wręczono Michałowi Jacaszkowi, nagrodę publiczności "Burza Braw" otrzymał zespół DO DNA.
Na zakończenie serwisu warto jest podkreślić udział Krzysztofa Trebuni-Tutki w Festiwalu Nowa Tradycja. Krzysztof od samego początku-czyli w tym roku po raz 21-uczestniczy w festiwalu jako prowadzący i przez kilka lat - juror konkursu. Ze swadą i prawdziwym góralskim humorem ubarwia przesłuchania konkursowe i koncerty gwiazd. Podhalańskie motywy muzyczne i śpiewki są nieodłącznymi elementami jego rozpoznawalnego stylu. Ma też swoją wierną warszawską publiczność, czekającą co roku i żywo reagującą na "gazdę" festiwalowej sceny. Jego zespół Trebunie-Tutki kilkakrotnie był gościem Nowej Tradycji, a w ub. roku został laureatem II miejsca w konkursie na Folkowy Fonogram Roku za płytę "Duch Gór" z Kwintetem Urmuli z Gruzji.
- Flakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm. 130 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł