Warszawa
Kultura
Trebunie – Tutki & Urmuli na Skrzyżowaniu Kultur
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
Od 24 września do 1 Października 2016 roku miał miejsce w Warszawie 12. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Natomiast 30 września odbył się się koncert Kolektywu Europa będący cykliczną formą Festiwalu. Polska grupa Trebunie – Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quintet, oddali pokłon skalistej naturze gór i duchom przodków oraz zaprezentowali premierowy materiał z płyty "Duch Gór". W tym samym dniu koncertowym trio Kalakan z Hiszpanii przedstawiło tradycyjne rytmy baskijskie. Na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur usłyszeć było można 26 unikalnych barw głosów i wokali z najdalszych zakątków świata.
Anita Rysiewska w materiałach prasowych dotyczących projektu muzycznego pod tytułem "Duch Gór" napisała:
"Zespół Trebunie-Tutki rozpoczął przed laty dialog z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, m.in. spektakularną i trwającą do dziś współpracę z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers. Dziś spotykają się z bliską sercom muzyką i kulturą gruzińską, gdzie tak wiele łączy, a dzieli jedynie odległość. Górale, żyjący pod różnymi szerokościami geograficznymi mają wiele wspólnych cech- temperament, styl życia, upodobania, a ich muzykę wyróżnia żywiołowość, połączona z jedynego rodzaju liryką. Życie w surowych, górskich warunkach i urzekającym pięknem otoczeniu zostawiło ślad w ich mentalności, a w muzyce zaowocowało oryginalnym, rozpoznawalnym stylem.
Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków ”ślebodni” czyli wolni i niezależni pasterze, zbójnicy i waleczni wojownicy, wymykający się wszelkiemu zwierzchnictwu i kierujący się wewnętrznym instynktem, specyficznym poczuciem sprawiedliwości, dumy i honoru.
Nowy projekt , opierający się na tradycyjnym instrumentarium pasterskim i tematyce narodowej, górskiej, szeroko czerpie z rytmów i brzmień uniwersalnych i zrozumiałych pod każdą szerokością geograficzną. Nowa Muzyka Góralska- autorskie utwory Krzysztofa Trebuni-Tutki, inspirowane tradycją górali podhalańskich- kreuje ideę polish word music, którą zespół niesie w świat. Wzbogacona o tradycyjne melodie gruzińskie w najpiękniejszym wykonaniu kwintetu Urmuli, tworzy nową jakość góralskiego dziedzictwa ponad granicami.
Gruzini - Urmuli Quintet i Górale –Trebunie-Tutki, mający doświadczenie, pasję i radość muzykowania, malują dźwiękiem i nastrojem zupełnie inny, nowy obraz swojej kultury - z poszanowaniem przeszłości i w atmosferze jednego, Tatrzańsko-Kaukaskiego Ducha. Projekt powstał z inicjatywy managera zespołu Trebunie Tutki i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Polskim Radiem i Wydawnictwem Muzycznym Unzipped Fly. Płyta w sprzedaży w sieci Empik, Media Markt i Saturn".
Zespoły: Trebunie – Tutki i Quintet Urmuli wystąpiły w czasie koncertu w następującym składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, róg, trombita, fujara bezotworowa
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew, taniec
Jan Trebunia – altówka, śpiew
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Kuba „ Bobas ” Wilk – kontrabas
Quintet Urmuli:
Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri
David Ratiani – śpiew, chonguri-dabali bani
Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze – śpiew, salamuri
Wspólny koncert polskich i gruzińskich górali został przyjęty z niebywałym entuzjazmem. Zgromadzonej publiczności szczególnie podobały się wspólne tańce wykonane przez liderów zespołów oraz taniec solowy Anny Trebuni – Wyrostek.
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
- Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...25 zł
- Torebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...160 zł