Warszawa
Kultura
Małe Bartusie na Majówce 2016 w Warszawie
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W niedzielę 15 maja Park Szczęśliwicki był pełen atrakcji przygotowanych przez organizatorów dziesiątej edycji „Majówki tradycyjnie na ludowo, wielokulturowo”. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się jarmark rękodzieła, rzemiosła ludowego i tradycyjnej kuchni. Przemierzając przez Park można było spotkać tkaczkę, wikliniarza, ceramika, kowala. Zobaczyć pokazy przędzenia wełny na kołowrotku czy też wykuwania podkowy. Na warsztatach, które znalazły wielu amatorów można było własnoręcznie wykonać m.in. kwiatek z bibuły, koszyk z wikliny, figurkę z pieczywa, wycinankę łowicką, rzeźbę lub biżuterię. Pracownia Ceramiki Angoba i Magazyn Sztuk – filie OKO tradycyjnie przygotowały warsztaty dla najmłodszych, które cieszyły się dużym powodzeniem.
Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować przysmaków m.in: kuchni polskiej, tatarskiej, tureckiej i greckiej.
Na scenie wystąpili: Warszawski Zespół Pieśni i Tańca "GAIK", Zespół "Sztajerek" z Targówka, Kapela Drewutnia, "Młode Bartusie" z Murzasichla, Zespół Folklorystyczny "Lazurki", Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny "Buńczuk”, Zespół tańców indyjskich Stowarzyszenia Sahaja Yoga, Zespół "ILIOS" Towarzystwa Przyjaciół Grecji. Oszałamiające wrażenie na licznie zgromadzonej widowni zrobiła Gruzińska grupa taneczna "DAISI" swoim bardzo ekspresyjnym i widowiskowym tańcem. Występy na scenie zakończył Zespół "Dobroto". Gospodarzem sceny był - Paweł Kleszcz.
Na tegorocznej Majówce obecni byli przedstawiciele ochockich władz: Pan Grzegorz Wysocki i Pan Krzysztof Kruk - Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ochota oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla dzielnicy Ochota - Pan Maciej Sotomski oraz Zastępca Dyrektora Ośrodka Kultury Ochoty Pani Ewa Maślanka.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Zespół "Młode Bartusie" z Murzasichla który wywołał swoim występem wielki aplauz wśród widowni podczas tańca zbójnickiego wykonanego perfekcyjnie. Zespół ten działa przy Zespole Szkół Podstawowych t gimnazjum w Murzasichlu, w Gminie Poronin i prezentuje folklor Skalnego Podhala w tradycyjnej formie. Jego członkami są dzieci i młodzież w wieku od 6 do 23 lat. Kierownikiem i instruktorem jest Katarzyna Chowaniec – Tutka. Zespół występował na wielu festiwalach i konkursach a w 2016 roku wybiera się na Festiwal Rimini Fest we Włoszech.
- Bransoletka "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm. 45 zł
- Ludowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Poduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm. 100 zł