Warszawa
Kultura
„Jutrzenka” na Starej Tradycji
Autor: Maciej Stasiński
Dziesięć grup muzycznych i solistów w tym aż trzy z zakopiańskiej „Jutrzenki” dostało się do tegorocznego finału konkursu Stara Tradycja, który odbył się 21 kwietnia w Warszawie. Solista Andrzej Gut-Mostowy który zagrał na dudach i złóbcokach, w ostatecznej muzycznej rywalizacji zajął drugie miejsce. Pierwszą nagrodę jury przyznało kapeli dudziarskiej z Poznania, a trzecie miejsce ex-aequo przypadło kapeli Orawskiej oraz harmoniście ze Świętokrzyskiego.
Andrzej Gut-Mostowy (13 lat) w „Jutrzence” uczy się gry na skrzypcach pod kierunkiem Krzysztofa Trebuni-Tutki, a w tajniki gry na dudach sprowadza go Szymon Bafia.
„To dla mnie durze wyróżnienie, samo bycie na tym festiwalu. Nie spodziewałem się, że zajmę wysokie miejsce, bo konkurencja była bardzo silna” – powiedział uczeń „Jutrzenki” i laureat nagrody.
„To, że komisja zakwalifikowała aż trzy podmioty z „Jutrzenki” to dla nas spory prestiż i wyróżnienie. Na koncercie finałowym zorganizowanym na warszawskim Grochowie, zagrali sami wybitni muzycy ludowi z całej Polski, niejednokrotnie prezentując starodawne, bardzo rzadko spotykane instrumenty” – powiedział Szymon Bafia kierownik zespołu Zornica z „Jutrzenki”.
Oprócz solisty, w warszawskim festiwalu wzięła udział grupa śpiewacza z Zornicy oraz kapela dudziarska. Jury konkursu, w skład której weszła muzykantka z Bukowiny Tatrzańskiej Stanisława Galica - Górkiewicz, podkreśliło w protokole bardzo wysoki poziom przygotowania wykonawców.
Po kilku edycjach konkursu obawialiśmy się, że zaczynamy docierać do wyczerpania zasobów muzyk autentycznych, ludowych, ale okazało się, że w efekcie zakwalifikowaliśmy do finału dziesięć ekip z różnych regionów Polski. Finaliści to świetni wykonawcy muzyki źródeł, to była jakość o jakiej marzyliśmy” – powiedział przewodniczący konkursowego jury i organizator imprezy Janusz Prusinowski. Podkreślił on, że wszystkie prezentacje były „autentycznymi wypowiedziami muzycznymi”.
- Aniołek duży I
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
16 zł - Grafika Folk w ramce XIII
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - Ludowe etui na telefon II
Ludowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
25 zł