Warszawa
Kultura
Muzyczna Scena Tradycji
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W popularnym cyklu Muzyczna Scena Tradycji na scenie w studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w dniu 30. marca wystąpiła znakomita uczennica Bronisławy Koniecznej - Dziadońki, Stanisława Galica Górkiewicz. Koncert ten był emitowany na antenie Dwójki i transmitowany – w wersji wideo. Spotkanie prowadziła Anna Szewczuk z Centrum Kultury Ludowej PR. Stanisława Galica Górkiewicz obchodziła w 2013 roku 40 lecie pracy twórczej.
Natomiast w 2011 roku została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Jest też laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej a ponadto wielokrotną laureatką konkursów muzycznych.
Stanisława Galica – Górkiewicz pochodząca ze starej góralskiej rodziny – Galiców jest rodowitą bukowianką. Od czasu zakończenia pracy etatowej w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej współpracuje z nim społecznie, aktywnie uczestniczy przy przygotowywaniu m.in. takich imprez jak Sabałowe Bajania i Góralski Karnawał. Jako znawca muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Przygotowywała też szereg wystaw twórczości ludowej i była ich kustoszem.
Stanisława Galica – Górkiewicz jest autorką kilku książek o Bukowinie Tatrzańskiej m.in.:
BUKOWINA TATRZAŃSKA – POWRÓT DO ZRÓDEŁ ; BUKOWINA TATRZAŃSKA – GÓRALSKIE ŻYCIE; KURUCE – RODY BUKOWIAŃSKIE; NA BIEŃKOWSKIM WIERCHU W BUKOWINIE.
Spotkaniu Pani Stanisławy Galicy - Górkiewicz towarzyszyły opowieści o drodze twórczej samej prelegentki a także o zwyczajach i obrzędach podhalańskich.
W czasie spotkania można było również usłyszeć śpiew i muzykę góralską a w tym nuty sabałowe i janosikowe w wykonaniu podhalańskiej muzyki (zespołu) w składzie:
Stanisława Galica - Górkiewicz (skrzypce prym),
Zbigniew Harnik (skrzypce sekund),
Łukasz Górnik (skrzypce sekund),
Andrzeja Pietras (basy góralskie i słowo mówione),
Anna Lassak i Kazimierz Lassak (taniec i śpiew).
Koncertowi towarzyszyła mini wystawa obrazów na szkle, malowanych przez córkę pani Stanisławy, Agnieszkę Górkiewicz. Agnieszka – malarka na szkle z Bukowiny Tatrzańskiej, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12. roku życia. Jest samoukiem. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. W 2009 roku otrzymała Certyfikat twórcy uczestniczącego w projekcie Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza. Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych, tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych, chętnie maluje i fotografuje pejzaże.
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Torebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...160 zł
- Muzyczna Scena Tradycji - Stanisława GórkiewiczAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 37