Warszawa
Kultura
Oficjalna inauguracja Roku Oscara Kolberga
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
Z okazji 200-lecia urodzin Oskara Kolberga oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 24 lutego 2014 roku. Organizatorem koncertu OD KUJAWIAKA DO KRZESANEGO było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, program 2 Polskiego Radia i Filharmonia Narodowa. Koncertu wysłuchali między innymi Anna Komorowska i Bogdan Zdrojewski.
Jak powiedział minister kultury, martwi go informacja, że "zaledwie kilka procent Polaków zna postać Oskara Kolberga. Przyznał jednak, że ten rok ma nie tylko go przypomnieć. "Dla mnie najistotniejsze jest to, co było przedmiotem pasji bohatera tego roku, kultura ludowa" – mówił minister Zdrojewski.
Wykonawcami koncertu byli:
- instrumentalista Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej;
- Piotr Gaca , Agnieszka Niwińska, Janusz Prusinowski , Wielka Orkiestra Gaców oraz kurpiowska śpiewaczka Zofia Warych;
- "Fantazję A - dur na tematy polskie" Fryderyka Chopina zagrała pianistka Magdalena Lisak w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W wykonaniu Orkiestry publiczność poniedziałkowego koncertu mogła wysłuchać także fragmentu baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz utworu "Krzesany" Wojciecha Kilara.
- W programie koncertu znalazły się również "Kujaviak Goes Funky" zespołu Zbigniew Zbigniew Namysłowski Quintet;
- folkowa Kapela ze Wsi Warszawa oraz
- Zespół Trebunie – Tutki w składzie : Krzysztof Trebunia-Tutka –skrzypce, koza podhalańska, róg, śpiew, taniec; Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew, taniec; Jan Trebunia-Tutka – skrzypce, śpiew, taniec; Andrzej Polak – skrzypce, śpiew; Anna Trebunia-Tutka – skrzypce, śpiew, taniec.
Na unikatowym koncercie inaugurującym Rok Kolberga 2014, zespół Trebunie-Tutki zaprezentował się w swojej najbardziej tradycyjnej odsłonie.
Przed „Harnasiami” Karola Szymanowskiego górale podhalańscy wykonali melodie, które zainspirowały wielkiego kompozytora: wierchowe, ozwodne, sabałowe oraz zbójnicki marsz „Hej idem w las”, zilustrowany tańcem. Można było usłyszeć też pieśni w wykonaniach in crudo Trebuniów, które cytuje Szymanowski, a w „Krzesanym” Wojciecha Kilara zobaczyliśmy taniec krzesany Krzysztofa Trebuni-Tutki z córką Anną. Żywiołowy finał tego utworu, który jest cytatem z podhalańskiej „nuty do zwyrtu”, brawurowo wykonała Orkiestra Filharmonii Narodowej z zespołem Trebunie-Tutki.
Koncert prowadzili: Grażyna Torbicka i Krzysztof Trebunia-Tutka, który wzbogacał swoje zapowiedzi śpiewem i grą na instrumentach pasterskich..
W programie: od Kujawiaka do Krzesanego znajdowała się muzyka tradycyjna i folkowa z regionu radomskiego i podhalańskiego oraz muzyka jazzowa i klasyczna inspirowana folklorem.
- Po koncercie w Filharmonii Narodowej uczestnicy koncertu w korowodzie przeszli do Muzeum Etnograficznego w którym odbyła się Noc Tańca i można było posłuchać muzyki z różnych regionów Polski. W programie nie zabrakło muzyki góralskiej w wykonaniu Zespołu Trebunie – Tutki.
Powyższy Koncert Inauguracyjny poświęcony był Henrykowi Oskarowi Kolbergowi, który stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych – opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając wielotomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Opublikował łącznie 33 tomy. Pozostawił po sobie ogromne archiwum rękopiśmienne. Dzieło jego przedstawia stan kultury ludowej w XIX w. z całego terytorium dawnej Rzeczypospolitej, jej zróżnicowanie regionalne i bogactwo. Żaden inny naród europejski nie ma takiego zespołu źródeł z tej epoki, zwłaszcza z zakresu muzyki ludowej, opracowanego według systematycznie realizowanego planu. Dokumentacja zgromadzona przez Oskara Kolberga już od blisko stu pięćdziesięciu lat służy, zgodnie z zamierzeniem autora, przede wszystkim naszej etnografii, folklorystyce i etnomuzykologii.
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł
- Torebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...130 zł
- Oficjalna inauguracja Roku Oscara KolbergaAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 130