PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

40-lecie pracy twórczej Stanisławy Galicy Górkiewicz

Niedziela, 1 grudnia 2013 r.
Autor: Jerzy Kosiuczenko

40-lecie pracy twórczej Stanisławy Galicy GórkiewiczW Domu Kultury CENTRUM ŁOWICKA w Warszawie w dniu 18. listopada 2013 roku odbyło się spotkanie jubileuszowe 40-lecia pracy twórczej Stanisławy Galicy - Górkiewicz.Spotkanie otworzyła Pani Maja Chadryś – Engelking z CENTRUM ŁOWICKA. Stanisława Galica – Górkiewicz pochodząca ze starej góralskiej rodziny – Galiców jest rodowitą bukowianką. Od czasu zakończenia pracy etatowej w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej współpracuje z nim społecznie, aktywnie uczestniczy przy przygotowywaniu m.in. takich imprez jak Sabałowe Bajania i Góralski Karnawał.


 Jako znawca muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Przygotowywała też szereg wystaw twórczości ludowej i była ich kustoszem. Stanisława Górkiewicz była uczennicą znakomitej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej – Dziadońki. Jest ona laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej a ponadto jest wielokrotną laureatką konkursów muzycznych.

Stanisława Galica – Górkiewicz jest autorką wielu książek o Bukowinie Tatrzańskiej mającej w tej dziedzinie znaczny dorobek literacki . Są to :

BUKOWINA TATRZAŃSKA – POWRÓT DO ZRÓDEŁ ; BUKOWINA TATRZAŃSKA – GÓRALSKIE ŻYCIE; KURUCE – RODY BUKOWIAŃSKIE; NA BIEŃKOWSKIM WIERCHU W BUKOWINIE.

Stanisława Galica – Górkiewicz  w 2011 roku została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

  Spotkaniu autorskiemu Pani Stanisławy Galicy - Górkiewicz towarzyszyły opowieści nie tylko o drodze twórczej samej prelegentki ale i o zwyczajach i obrzędach podhalańskich . W czasie prelekcji wyświetlane były na dużym ekranie przezrocza fotografii archiwalnych  z terenu Bukowiny Tatrzańskiej i  całego Podhala.

W czasie spotkania można też było usłyszeć śpiew i muzykę góralską w wykonaniu:

Stanisławy Galicy - Górkiewicz ( skrzypce i śpiew ),

Teresy Kowalowskiej ( skrzypce i śpiew ),

Andrzeja Pietrasa ( skrzypce, śpiew i słowo mówione ).

         Na zakończenie spotkania Pan Andrzej Pietras aktor Bukowiańskiego

Amatorskiego Zespołu Teatralnego złożył wszystkim tradycyjne życzenia góralskie obsypując obficie uczestników wieczoru owsem.

         W czasie spotkania czynna była mini wystawa obrazów na szkle malowanych autorstwa Agnieszki Górkiewicz.

         Agnieszka Górkiewicz – malarka na szkle z Bukowiny Tatrzańskiej, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12. roku życia. Jest samoukiem. Mając 16. lat życia została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury. W 2009 roku otrzymała Certyfikat twórcy uczestniczącego w projekcie Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza. Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych , tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych , chętnie maluje i fotografuje pejzaże.

         Spotkanie jubileuszowe Stanisławy Galicy – Górkiewicz odbyło się pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny Tatrzańskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    40 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.