Warszawa
Kultura
Górale i dudziarze świata w Warszawie
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej w dniu 3 października 2011 roku odbył się wernisaż wystawy "Górale i dudziarze świata. Fotografie Jerzego Z. Kosiuczenko". Uświetnił go koncert Adama Mazurka - solisty Warszawskiej Opery Kameralnej, grającego na flecie utwory muzyki góralskiej: polskiej, rumuńskiej, słowackiej i bułgarskiej. Wystawę otworzył dziekan Wydziału Fizyki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz.
Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów "UŚMIECH FOLKORU", "GÓRALE ŚWIATA" i "DZUDZIARZE" obecnych wcześniej na wystawach w Zakopanem, Kościelisku i w Warszawie. Autor wystawy fotografował górali i dudziarzy m.in. w Polsce w czasie Międzynarodowych Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, w czasie Kumoterskiej Gońby w Zakopanem, festiwali Nowa Tradycja w Warszawie, festiwali w Niemczech w Mittenwaldzie, festiwali w Tyrolu i podczas różnych koncertów w kraju i za granicą.
Dodatkowo na wystawie znalazły się fotografie zespołu CORVUS CORAX (Niemcy) grającego muzykę z czasów średniowiecza m.in. na dudach. Zdjęcia powstały podczas Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur we wrześniu 2011 roku.
W trakcie zwiedzania wystawy przez zaproszonych gości Adam Mazurek ilustrował fotografie odpowiednimi fragmentami muzyki góralskiej.
Jerzy Z. Kosiuczenko urodził się w Grodnie. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów realizował swoje artystyczne upodobania w ogniskach plastycznych pod okiem artysty malarza Tadeusza Bołoza i prof. Barbary Joncher. Fotografią zaczął się poważniej interesować od czasu pracy naukowej nad elektrofotografią.
Od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje mieszkańców ziem górskich oraz muzyków folkowych i etnicznych. W jego zbiorach znajdują się fotografie z podróży po Podhalu, Tyrolu, Sycylii i Portugalii, a także fotografie muzyków wykonane w czasie konkursów Festiwali Nowa Tradycja w Warszawie i Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
W swojej działalności fotograficznej autor wystawy zajmuje się również sakralnymi rzeźbami Madonn pochodzącymi z różnych epok i krajów Europy. W jego zbiorach znajduje się bogata dokumentacja z licznych europejskich podróży.
Jerzy Kosiuczenko jest autorem kilkunastu wystaw w Warszawie, Zakopanem, Kościelisku i w Tyrolu. Współpracuje także z naszym serwisem informacyjnym WATRA. Publikuje tu swoje interesujące foto-relacje dokumentujące życie górali na Podhalu, a także przesyła "góralskie newsy" z Warszawy, śledząc ich udział w życiu kulturalnym stolicy.
- Aniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- „Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł
- Górale i dudziarze świata w Warszawie - wybrane zdjęcia z wystawyAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 11 - Górale i dudziarze świata w Warszawie - wernisażAutor zdjęć: Grażyna Myślińskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 17 - Górale i dudziarze świata w Warszawie - wystawaAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 21