Warszawa
Kultura
Górale w Warszawie, czyli Nuty Wielkiego Pasterza
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
24 marca w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Trebunie–Tutki i ich goście: Warszawski Chór Międzyuczelniany z kościoła św. Anny i zaprzyjaźniony jazzman, saksofonista Michał Kulenty, zagrali wspólnie pod auspicjami Polskiego Radia i Agory. Autorem programu koncertu pod tytułem "Nuty Wielkiego Pasterza" był Krzysztof Trebunia-Tutka.
Zespół Trebunie-Tutki w ciągu minionych dwóch lat, koncertował w Polsce z programem poświęconym i dedykowanym papieżowi. Koncert warszawski był wielkim koncertem galowym transmitowanym na żywo na antenie programu II Polskiego Radia oraz zarejestrowanym, w celu wydania płyty, w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II.
Zespół Trebunie-Tutki koncertował już wcześniej z udziałem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego oraz Michała Kulentego. W listopadzie 1999 roku, w kościele św. Anny w Warszawie, odbył się koncert, w czasie którego wykonano repertuar zawarty na płycie Podniesienie oraz na innych płytach zespołu.
Wspaniale zabrzmiał wówczas, w nawach kościoła Św. Anny, głos Władysława Trebuni-Tutki śpiewającego pieśń Wierzę z muzyką Władysława i Krzysztofa Trebuniów i słowami Włodzimierza Kleszcza oraz Anny Trebuni Wyrostek śpiewającej piosenkę Taki tyci, mały brata Tadeusza Rucińskiego. Innym wspólnym występem zespołów Trebunie-Tutki i chóru akademickiego był udział w jednym z telewizyjnych programów z cyklu Swojskie klimaty p.t. Warszawiacy i Górale.
Czwartkowy program koncertu Nuty Wielkiego Pasterza był muzycznym wspomnieniem Papieża – Polaka, blisko związanego z górami i ludźmi gór. Usłyszeliśmy reminiscencje z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i jego wizyty na Podhalu, utwory autorskie zespołu z płyty Podniesienie, dedykowanej Ojcu Świętemu i wręczonej mu podczas specjalnej audiencji w Castel Gandolfo, ulubione przez Papieża melodie góralskie, zagrane przez kilka zespołów góralskich pod Wielka Krokwią podczas Hołdu Górali Polskich. Usłyszeliśmy też osobiste, nie tylko muzyczne, wspomnienia rodziny Trebuniów-Tutków a zwieńczone charyzmatycznym utworem Góry Cię chwalą z płyty nagranej z zespołem Twinkle Brothers. Płytę tę zawiózł w swoim czasie do Watykanu dla Papieża ks. prof. Józef Tischner.
Repertuar wykonany przez zespół Trebunie-Tutki z towarzyszeniem kilkudziesięcioosobowego chóru stanowił niezwykłe, unikalne wydarzenie muzyczne. Nowa góralska nuta wyśpiewana z profesjonalnym chórem w tle brzmiała przejmująco, silnie i donośnie. Wspaniale zabrzmiała pieśń Tatrzańskie organy w opracowaniu Michała Kulentego ze słowami Anny Gąsienica - Cubernat. Tym razem pieśń Wierzę, w miejsce nieobecnego Władysława, zaśpiewał przemujaco, jego syn, Jan. Anna Trebunia – Wyrostek, podobnie jak przed laty, wyśpiewała swoim silnym, pięknym głosem Taki Tyci Mały.
Zespół Trebunie-Tutki wystąpił w składzie:
Krzysztof Trebunia-Tutka, skrzypce, dudy, trombita, róg, śpiew, taniec;
Anna Trebunia Wyrostek, basy, śpiew;
Jan Trebunia-Tutka, skrzypce, śpiew;
Andrzej Polak, skrzypce, śpiew;
Andrzej Wyrostek, kontrabas;
Robert Czech, cymbały.
Jako goście wystąpili: Michał Kulenty, kompozytor, instrumentalista (saksofony, fortepian, flet, klarnet, instrumenty ludowe). Współpracuje on od lat z zespołem Trebunie-Tutki razem koncertując i nagrywając płyty. Zdaniem krytyków muzycznych liryczne, pełne duchowej siły brzmienie jego (Michała Kulentego) saksofonu sopranowego, należy do najpiękniejszych zjawisk w polskim jazzie. W czasie koncertu Michał Kulenty wystąpił jako pianista i saksofonista.
Warszawskim Międzyuczelnianym Chórem przy kościele św. Anny w Warszawie, czasie czwartkowego koncertu, dyrygował Janusz Dąbrowski, który od 1967 roku sprawuje kierownictwo artystyczne i dyryguje chórem. Jemu też chór zawdzięcza swoje sukcesy.W 2009 roku chór i jego dyrygent obchodzili swoje 45 lecie pracy artystycznej. Od 2010 roku z chórem współpracuje również jako dyrygent Elżbieta Siczek.
Po zakończeniu oficjalnego programu, zgromadzona bardzo licznie publiczność, nie pozwoliła artystom zejść ze sceny domagając się licznych bisów. Nie obyło się również bez wspólnego odśpiewania ulubionej przez Papieża Barki. Jednym z utworów wykonywanych w trakcie bisów dyrygowała bardzo żywiołowo i ekspresyjnie Elżbieta Siczek. Na zakończenie odbyła się pamiątkowa sesja fotograficzna obu wspaniałych zespołów.
- Spinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Spinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Górale w Warszawie, czyli Nuty Wielkiego PasterzaAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 96
- „Nuty Wielkiego Pasterza” na rozpoczęcie VI Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej
- Koncert Trebuni-Tutków i Małych Trebuni-Tutków "Nuty Wielkiego Pasterza"
- Trebunie-Tutki - "Nuty Wielkiego Pasterza" w hołdzie Janowi Pawłowi II
- Górale w Warszawie, czyli Józef Pitoń "Drzewiej i dziś"