Warszawa
Kultura
Górale w Warszawie, czyli Hanka Rybka na Ochocie
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
22 stycznia w warszawskim Centrum Artystycznym Radomska 13 wystąpiła Hanka Rybka, czyli Anna Chowaniec Stasińska z góralską kapelą z Zakopanego. Koncert góralskich kolęd i pastorałek nosił tytuł "Hej grojciz, śpiywojciyz Mu...".
Spotkanie otworzyła, przy wypełnionej szczelnie sali, pani Ewa Maślanka, kierownik Centrum, a następnie głos zabrała prowadząca koncert pani Wiola Obuchowska. Pani Wiola przygotowała dla zebranej publiczności niespodziankę. Stanowił ją bardzo ciepło przyjęty przez widownię występ, utworzonego niedawno przy Centrum Artystycznym Radomska 13, zespołu pieśni i tańca ZYNGRA (iskra). Zespół składający się z muzyków i chóru wykonał trzy kolędy góralskie. Jedną z nich napisała znana zakopiańska malarka na szkle, poetka Janina Walczak Budzicz, mieszkająca obecnie wraz z mężem w Warszawie. Solistka zespołu Aleksandra Cedrowska, gimnazjalistka z Ochoty pięknie zaśpiewała kolędę Hej Malucki, Malucki.
Po tym występie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru czyli Hanka Rybka z Zespołem. Do kolęd wykonanych przez solistkę, a szczególnie gorąco oklaskiwanych, należały m.in. A wcora z wiecora, Skocwa do Betlejem, Przy hornej dolinie, Ej byliśmy bracia, Mizerna cicha, Ujkowo kolędiolka i wiele innych, które znajdują się na płytce Gwiozdkowo Opowiostko. Hanka Rybka wystąpiła z zespołem w składzie: Andrzej Jarząbek – skrzypce; Stanisław Galica-Kasecka – skrzypce; Paweł Trebunia – altówka; Grzegorz Kolbrecki – bas, kontrabas.
Występ urozmaicały dowcipne opowiastki Józefa Pitonia, znanego zakopiańskiego gawędziarza, instruktora tańca i pisarza. Pan Józef nie tylko opowiadał m.in. jak się tańczy po góralsku, ale i sam po przyśpiewkach do kapeli porywał do tańca gwiazdę wieczoru, czyli Hankę Rybkę. Kiedy koncert kolęd miał się już ku końcowi, pełna entuzjazmu publiczność, domagająca się bisów, otrzymała dodatkowy koncert piosenek i pieśni znanych z różnych płyt i wykonań artystki. Szczególnie dużo braw Hanka Rybka otrzymała po wykonaniu takich utworów jak Modlitwa, poświęcona Maji Łabunowiczowi, znanemu ratownikowi TOPR, który zginał w akcji w górach, idąc na pomoc turystom, Kołysanka, Olaboga, I to, i to. Wydawało się, że bisom nie będzie końca. Jednak koncert udało się zakończyć wspólnym kolędowaniem.
Po części oficjalnej i tradycyjnych wspólnych z wszystkimi występującymi tego wieczoru artystami fotografiach Hanka Rybka została dosłownie oblężona przez tłum wielbicieli jej głosu oraz jej warszwskich przyjaciół. Na zakończenie wieczoru, już w formie bardziej kameralnej, odbyły się w sali wystawowej mniej oficjalne posiady z udziałem zespołu Hanki Rybki i zespołu Zyngra. W czasie posiadów muzycy z obu zespołów dali wspólny koncert z udziałem Hanki Rybki. Ogromną, wspaniałą niespodzianką był zaimprowizowany koncert artystki na skrzypcach. Gra pełna brawury i żywiołowości pokazała ogromny, różnorodny talent Anny Chowaniec Stasińskiej.
Scenerię koncertu kolęd i pastorałek stanowiły dużego formatu zdjęcia szopki z Sanktuarium na Olczy oraz towarzysząca koncertowi wystawa 24 szopek góralskich autorstwa Jerzego Kosiuczenko.
Poczęstunek góralski w postaci moskoli i oscypków przygotowała jak zwykle karczma Szymkówka położona w przepięknym miejscu widokowym nie daleko Głodówki.
Hanka Rybka Anna Chowaniec Stasińska – artystka obdarzona pięknym głosem i wybitą muzykalnością - urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Jakość jej oryginalnej muzyki doceniło m.in. jury V Konkursu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w roku 2002, przyznając zespołowi "Rybka i Przyjaciele" trzecią nagrodę. W 2004 roku wydała w Polskim Radiu płytę folkową “I to i to” w nowoczesnej jazzowej aranżacji z pogranicza muzyki pop. Album został nominowany do nagrody Fryderyka 2004 w kategorii etno/folk. Artystka otrzymała również nagrodę na Festiwalu Eurofolk – Etnosfera, a także na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej oraz reprezentowała Polskę na 25 Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli (Chorwacja). Współpracowała z Ireną Santor, Marylą Rodowicz, zespołami “Brathanki”, “Skaldowie”, “Golec uOrkiestra” oraz krakowskim kabaretem “Loch Camelot”. Śpiewa także na ostatniej płycie Marka Grechuty. Nagrała wspólnie z kapelą “Zokopiany” Jana Karpiela-Bułecki dwie płyty z muzyką góralską – “Nuty spod hól” i “Ginie śniezek po holach”. Od kwietnia 2004 roku koncertuje z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. W 2006 roku w maju wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago, w ramach którego odbył się koncert Andrzeja Brandstetera z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra. W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin'a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections” wydana w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Ponadto 2007 roku w Zakopanem w klubie jazzowym a love supreme w Chacie Pod Klonem odbył się koncert Hanki Rybki z Bennim Maupinem i z grupa muzykantów – górali.
Zespół Zyngra (iskra) – grupa osób, dorosłych i dzieci mieszkających w Warszawie, pochodzenia góralskiego, których łączy umiłowanie Podhala i jego tradycji. Grupa ta powstała z inicjatywy Pani Wioli Obuchowskiej i zamierza spotykać się w celu wspólnego śpiewania, tańczenia i grania. Naukę tańca góralskiego będą prowadzili instruktorzy pochodzący z Podhala. Szczególnie zapraszane będą do zespołu dzieci. W dalszych planach jest m.in. nauka malowania na szkle. Skład zespołu Zyngry: Stanisław Zatłoka – skrzypce, prym; Wojciech Łukasz - basy; Jakub Czernik – skrzypce, sekund.
- Spinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm. 350 zł
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 85 zł