Warszawa
Galeria
6. Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur w obiektywie Jerzego Z. Kosiuczenko
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W okresie od 26 września do 2 października 2010 roku odbywał się 6.Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur. Podczas festiwalu przedstawiono mieszkańcom Warszawy najciekawsze zjawiska z zakresu muzyki i kultury świata. Festiwal ten charakteryzował podział na bloki tematyczne. Poszczególne dni zaplanowane były pod katem regionów, z których pochodzą artyści.
Osią programu była muzyka czerpiąca z tradycji iberyjskiej i iberoamerykańskiej – wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak Concha Buika i Mayra Andrade. Afrykę reprezentowali m.in. Ladysmith Black Mambazo i Salif Keita. Ciekawie przedstawiał się dzień chiński. Obok klasycznego kwartetu Qing Mei Jing Yue wystąpił mongolski zespół Hanggai oraz kazachski wokalista Mamer. Na Skrzyżowaniu Kultur nie zabrakło też polskiego akcentu. Zespół Osjan będący jednym z pionierów world musik obchodził właśnie 40-lecie swojego istnienia. Akcentem polskim był również występ zespołu dziecięcego z Podhala.
Na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpiło w sumie 16 wykonawców bądź zespołów. Serwis fotograficzny z festiwalu został podzielony na kilka części:
1.
IVAN LENS (Brazylia)
Kompozytor, piosenkarz, autor tekstów i perkusista. Jeden z najbardziej znanych brazylijskich kompozytorów.
CONCHA BUIKA (Hiszpania – Palma di Mallorca)
Czerpie ona z różnych stylów muzycznych jak copla, tango, buleria, bolero, muzyka kubańska i jazz.
CACIQUE`97 (Portugalia – Mozambik)
Zespół tworzą muzycy o korzeniach mozambikańskich i portugalskich. Muzyka zespołu jest pełna pozytywnych wibracji. Słysząc ten gąszcz tanecznych rytmów nie sposób usiedzieć w miejscu.
2.
LADYSMITH BLACK MAMBAZO (płd. Afryka)
Zespół łączy zawiłe rytmy i harmonizacje południowoafrykańskich tradycji muzycznych z brzmieniem chrześcijańskiej muzyki gospel. Rezultatem jest muzyczna i duchowa alchemia która dotyka serc słuchaczy na całym świecie, niezależnie od przynależności religijnej, kulturowej czy etnicznej.
TAMBURELLISTI DI TORREPADULI (Włochy)
Tamburellisti są duszą tańców Pizicca i Taranta. Do grupy należy niezwykła tancerka Serena D`Amato- ikona sceny tanecznej Taranta. Tarantata to ktoś kto został ukąszony przez pająka, staje się pająkiem i przedstawiany jest jako kobieta nieposkromiona tańcząca w ekstazie i w stanie bliskim szaleństwu. Byliśmy wszyscy tego świadkami podczas koncertu.
MAYRA ANDRADE (W. Zielonego Przylądku)
Mayra Andrade urodziła się na Kubie. Najmłodsze lata spędziła na Wyspach Zielonego Przylądku. Jest muzycznym samoukiem. W jej muzyce słychać ślady wielu podróży. Słychać w niej muzykę Wysp, afrykańskie rytmy oraz ekspresyjny walc.
3.
MAMER (Chiny)
Mamer w swojej twórczości łączy tradycyjne kazachskie pieśni ludowe z zachodnim folkiem, rockiem i wirtuozerską grą na gitarze. Przejmująca, liryczna, pochłaniająca i subtelna muzyka jest jak tchnienie życia w starodawne pieśni i instrumenty magicznego kazachskiego krajobrazu.
HANGGAI (Chiny)
Artyści wykonują adaptacje tradycyjnych pieśni z łąk, śpiewanych po mongolsku, używając m.in. techniki hoomei, śpiewania gardłem, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przejmująco brzmi śpiew Bagena który śpiewając głębokim basem używa śpiewu
QING MEI JING YUE (Chiny)
Zespół jest kwartetem klasycznej muzyki chińskiej wydobywającym subtelne dźwięki tradycyjnych instrumentów – guzheng, erhu, pipy i yangqin. Zespół wykonuje również utwory współczesnych kompozytorów.
4.
CARLOS LIBEDINSKI & NARCOTANGO (Argentyna)
Narcotango jest projektem muzycznym łączącym elektronikę i tango. Projekt łączy tradycję tanga z XXI wiekiem. Według Libedinskiego narkotyczna moc tanga powoduje, że kto raz w ten świat wejdzie już go nie opuści bo tango działa jak narkotyk prowadzący do niezwykłego, zmysłowego uzależnienia. Świadkami tego była publiczność zgromadzona pod festiwalowym namiotem.
ASTILLERO (Argentyna)
Zespół tworzy muzykę w stylu nowego tanga Maquina Tanguera. Muzyka ta nie ma nic wspólnego z tangiem które funkcjonuje w powszechnym rozumieniu.
Specjal projekt OSJAN & Guest (Polska /Japonia)
Podczas festiwalu zespół Osjan obchodził 40. urodziny. Muzyka zespołu posłużyła tym razem za piękne tło muzyczne do najnowszego spektaklu Daisuke Yoshimoto. Daisuke Yoshimoto jest wybitnym aktorem sztuki japońskiej butoh. Jego spektakle są widowiskami wprowadzającymi widza w świat na pograniczu nocy i dnia, na granicy życia i śmierci. Spektakle te fascynują swoja malarskością i są połączeniem elementów kultury Wschodu i Zachodu.
Salif Keita
Urodzony jako albinos. Potomek Cesarza trzynastowiecznego imperium Soundjata Keity. Jest mistrzem muzyki malijskiej. Jego wspaniały głos urzeka ludzi na całym świecie. Śpiewa w języku Malinke, Bambara oraz po francusku. Salif Keita jest dziś symbolem Afryki dumnej ze swych korzeni i historii.
- Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...145 zł
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- 1 - IVAN LINS, CONCHA BUIKA, CACIQUE’97Autor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 41IVAN LINS fot. 01 - 05, CONCHA BUIKA fot. 06 - 23, CACIQUE’97 fot. 24 – 41
obejrzyj galerię - 2 - LADYSMITH BLACK MAMBAZO, TAMBURELLISTI DI TORREPADULI, MAYRA ANDRADEAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 52LADYSMITH BLACK MAMBAZO fot. 01 - 15, TAMBURELLISTI DI TORREPADULI fot. 16 - 33, MAYRA ANDRADE fot. 34 - 52
obejrzyj galerię - 3 - MAMER, HANGGAI, QING MEI JING YUEAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 45MAMER fot. 01-10, HANGGAI fot. 11- 25, QING MEI JING YUE fot. 26 - 45
obejrzyj galerię - 4 - CARLOS LIBEDINSKI & NARCOTANGO, ASTILLERO, SPECJAL PROJEKT & GUEST, SALIF KEITAAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenko
Liczba zdjęć: 71CARLOS LIBEDINSKI & NARCOTANGO fot. 01 - 13, ASTILLERO fot. 14 - 29, SPECJAL PROJEKT & GUEST fot. 30 -52, SALIF KEITA fot. 53 -72
obejrzyj galerię