Tatry
Zaproszenia
Memoriał Józefa Oppenheima
Autor: Justyna Żyszkowska
Wszystkich sympatyków ski-tourów zapraszamy w sobotę, 18 marca do Doliny Chochołowskiej. Tam bowiem już po raz szesnasty odbędzie się Memoriał Józefa Oppenheima w narciarstwie wysokogórskim. W tym roku zawody mają rangę szczególną – są bowiem nie tylko edycją Pucharu Polski ale także finałem Pucharu Europy Środkowej.
W Dolinie Chochołowskiej będą się ścigać najlepsi zawodnicy z Polski, Słowacji i z Czech. Na tę okoliczność planujemy sprawdzoną, piękną, wysokogórską trasę prowadzącą przez Iwaniacką Przełęcz, Ornak, Starorobociański Wierch, Trzydniowiański Wierch, Dolinę Jarząbczą, Grzesia i na końcu Rakoń, z metą usytuowaną na Polanie Chochołowskiej. Start o godzinie 9.00 przy dawnym Schronisku Blaszyńskich.
Gospodarzem zawodów jest tradycyjnie Schronisko na Polanie Chochołowskiej, gdzie od piątku będzie się mieścić biuro zawodów, a wieczorem odbędzie się odprawa zawodników.
Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów – FlexiStav, Dynafit, Ortowox, Deuter, Sportique, Buff, Attiq i Nikwax. Oprócz nagród dla zwycięzców będzie też losowanie niespodzianek wśród wszystkich zawodników. Będzie można także wygrać vouchery na kolację w Restauracji Javorina w Zakopanem, a także vochery na pobyt w Schronisku na Polanie Chochołowskiej.
Do zobaczenia w Tatrach Zachodnich!
Nasze zawody poświęcone są pamięci Jozefa Oppenheima nie bez przyczyny.
Oppenheim urodził się 15 czerwca 1887 roku w Warszawie. Był jedną z barwniejszych i bardziej znanych postaci międzywojennego Zakopanego. Z Tatrami i z Zakopanem związany od 1910 roku. Taternik, narciarz wysokogórski i wieloletni (1914-1939) kierownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczestniczył w pierwszych zimowych wejściach m.in. na Kaczy Szczyt, Młynarz i Północną ścianą na Mięguszowiecki Szczyt Czarny.
Przed I wojną światową był w zarządzie Sekcji Narciarskiej PTT. W latach międzywojennych był sędzią narciarskim i jednym z najaktywniejszych działaczy narciarskich w Zakopanem. Wytyczał tatrzańskie szlaki narciarskie, a z ramienia TOPR był członkiem kolejnych komisji do spraw przewodnictwa tatrzańskiego.
Józef Oppenheim wprowadził w życie ideę „wyrypy” narciarskiej czyli długiej, wielogodzinnej wycieczki – tury na nartach, prowadzącej przez parę dolin, pokonującej wiele przełęczy i szczytów. Swoje trasy opisał w przewodniku narciarskim Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę, wydanym w Krakowie w 1936 roku. Przez długi okres czasu był to jedyny przewodnik narciarski po Tatrach.
Pozostałe w rękopisie jego wspomnienia narciarskie zostały wykorzystane w książce Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”.
W czasie II wojny światowej przebywał najpierw w okolicach Kowla, a od 1942 w Warszawie, gdzie z powodu swego żydowskiego pochodzenia ukrywał się u przyjaciół aż do Powstania Warszawskiego, a po jego upadku pomagał w ewakuacji szpitala z rannymi i w ten sposób wydostał się z Warszawy do znajomych w Pruszkowie. Po wojnie wrócił do Zakopanego, gdzie w 1945 był krótko kierownikiem TOPR-u, a potem organizował domy wypoczynkowe na Groniku w Kościelisku. 28 lutego 1946 roku został zamordowany we własnym domu na Krzeptówkach. Jest pochowany na Cmentarzu przy Ul. Nowotarskiej w Zakopanem.
Organizatorzy XV Memoriału Józefa Oppenheima:
• TOPR
• TKN Tatra Team
• SNPTT
• PTTK Oddział Zakopane
• Schronisko na Polanie Chochołowskiej
- Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...25 zł
- Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm 35 zł
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł