PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Tatry

Rozmaitości

„Nauczymy Was szacunku”

Niedziela, 19 lipca 2015 r.
Autor: Justyna Jesionek

„Nauczymy Was szacunku”„Nauczymy Was szacunku” – startuje „niedźwiedzia” kampania społeczna Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niedźwiedzie brunatne w roli tatrzańskich ultrasów. Szaliki klubowe, które przypominają, komu należy się „szacun na dzielni”. Reguły i zasady poruszania się po górach wykładane na transparentach i na kibicowską nutę. Rusza kampania społeczna Tatrzańskiego Parku Narodowego. Narratorem przewrotnej kampanii społecznej są Niedźwiedzie z TPN-u – szczególnie zagorzali fani dzikiej przyrody. W swoich hasłach domagają się od ludzi szacunku dla ich ukochanej drużyny: dzikiej natury. Żądają ciszy i spokoju, a przy tym zapewniają, że przestrzeganie reguł dyktowanych przez naturę wszystkim – ludziom i zwierzętom – pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.


Niedźwiedzie z TPN-u będą szerzyć „dzikie treści” zgodnie z duchem kultury kibicowskiej. Flagi, murale, szaliki, fany będą przypominały o tym, że reguły Tatrzańskiego Parku Narodowego należą do tych, o których przestrzeganiu nie powinno się zapominać.

– Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik w naszym Parku – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Wchodząc na jego teren, musimy pamiętać, że my, ludzie, jesteśmy tylko gośćmi w domu niedźwiedzia. Nie jest to żaden misiek, tylko srogi i niebezpieczny gospodarz.

W przestrzeni Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępnianej dla turystów żyją dzikie zwierzęta, w tym duże drapieżniki, jak wilki, rysie czy niedźwiedzie. Zwierzęta te są widywane w pobliżu szlaków. W wyniku kontaktu z turystami zauważalne są zmiany np. w zachowaniu niedźwiedzi, które rezygnują z naturalnego pokarmu, decydując się na wykradanie odpadków ze śmietników. Choć zwierzęta te atakują ludzi niezmiernie rzadko, nie wolno zapominać o tym, że bez problemu mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę. Jednym uderzeniem łapy niedźwiedź jest w stanie przerwać kręgosłup żubrowi.

Kampania społeczna „Nauczymy was szacunku” ma charakter edukacyjno-informacyjny.  Oprócz działań o charakterze promocyjnym w prasie, radiu, internecie i kinach przewidziano cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży czy specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziowi brunatnemu.

Niedźwiedzie z TPN-u można śledzić m.in. na facebook.com/niedzwiedzieztpnu

Tatrzański Park Narodowy to jedyny park w Polsce o charakterze alpejskim. Tatry, jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, przyciągają rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Z utrzymującą się w ostatnich latach liczbą turystów przekraczającą 2,5 mln rocznie należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. TPN o powierzchni 21197 ha jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami zwierząt dla TPN są kozica, świstak oraz niedźwiedź brunatny. Park udostępniany jest dla różnych form aktywności człowieka.  Do dyspozycji odwiedzających jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.