Tatry
Kultura
XVIII Jazz Camping Kalatówki 2014
Autor: Karolina Radziejewska
Niemal pięćdziesięciu jazzmanów zjedzie na przełomie września i października w Tatry, by wziąć udział w XVIII edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Od 29 września aż do 4 października zagrają w górach tej klasy artyści, co Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski, Sławek Jaskułke, Leszek Możdżer i wielu innych. Staną też w muzyczne zawody z góralami.
Historia Jazz Campingu na Kalatówkach sięga roku 1959, kiedy zawitała tu elita artystycznego świata między innymi Krzysztof Komeda, Roman Polański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Karewicz, Andrzej Trzaskowski czy Grażyna Hase. W ponurych latach 50., jazz był jak brama do świata wolności. Po reaktywacji imprezy w 1997 roku, Jazz Camping stał się rozpoznawalnym festiwalem muzycznym, który na stałe gości w kalendarium atrakcji kulturalnych Zakopanego.
Jazz Camping nie jest typową imprezą muzyczną z zaplanowaną listą utworów i wykonawców: tu liczy się spontaniczne, wspólne muzykowanie podczas wieczornych jam sessions, przeplatane rozmowami o muzyce i dyskusjami z licznie zgromadzoną publiką. Tegoroczny Jazz Camping to wspaniała okazja do świętowania 75 urodzin Zbigniewa Namysłowskiego oraz 20-lecie pierwszych koncertów tego wybitnego jazzmana z góralami.
W tym roku Kalatówki ugoszczą niemal 50 muzyków jazzowych. Udział w Jazz Campingu potwierdzili uznani muzycy: Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski, Sławek Jaskułke oraz wielu innych. Debiutantami tegorocznej imprezy będzie grupa wybitnych studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.
29 i 30 września oraz 2 i 3 października organizatorzy zapraszają na tradycyjne, codzienne wieczorne jam sessions. W środę 1 października – na wspólne muzykowanie jazzmanów i kapeli góralskiej, które rokrocznie gromadzi ogromną rzeszę melomanów.
Zwieńczeniem imprezy będzie galowy, finałowy koncert 4 października o godz. 20.00 w Hotelu na Kalatówkach, w którym wezmą udział wszyscy muzycy.
Clou programu będzie koncert „Namysłowski i górale 20 lat później”, w którym spotkają się wszyscy muzycy pierwszego składu legendarnego projektu wielkiego polskiego jazzmana Zbigniewa Namysłowskiego – pianista Leszek Możdżer, kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Sławomir Koryzno oraz kapela góralska w składzie: Jan Karpiel Bułecka, Janusz Zatorski Sieczka, Stanisław Michałczak, Piotr Majerczyk i Wojciech Topa.
- Ten projekt i płyta otworzyły nam drzwi do wielu sal koncertowych. Premierowo materiał zagraliśmy na festiwalu Jazz Jamboree w 1994 roku, potem mieliśmy zagraniczne wyjazdy, m. in. do Niemiec i Francji, a ukoronowaniem była wycieczka do Meksyku, na festiwal Cervantino. Dla Meksykanów nasz występ to był szok. Zarówno w warstwie dźwiękowej, jak i wizualnej, bo górale jak zwykle wystąpili pięknie wystrojeni w swoje ludowe stroje – wspominał niedawno w II Programie Polskiego Radia Zbigniew Namysłowski.
„Jazz i góry do siebie pasują” – często powtarza Zbigniew Namysłowski, uczestnik wszystkich Jazz Campingów od 1959 roku. Niewątpliwą atrakcją imprezy jest nie tylko wspaniały jazz, ale też piękne jesienne tatrzańskie pejzaże rozpościerające się z ogromnych okien Hotelu na Kalatówkach. Jesienna pogoda zachęca do wędrówek po Tatrach by wieczorem uczestniczyć wraz z rzeszą melomanów w wieczornych koncertach.
Obejrzyj słynny koncert „Namysłowski i górale” na Jazz Jamboree 1994:
https://www.youtube.com/watch?v=dL8pLbajI4A
Program XVIII Jazz Campingu Kalatówki 2014:
29 września 2014 - Inauguracja Jazz Campingu
30 września 2014 - Jam session na Kalatówkach
1 października 2014 - Jam session z góralami na Kalatówkach
2 października 2014 - Jam session na Kalatówkach
3 października 2014 - Jam session na Kalatówkach
4 października 2014 - Galowy Koncert Finałowy na Kalatówkach
I część: występy zespołów jazzowych
II część: Projekt „Namysłowski i Górale”- 20 lat później
5 października 2014 - zakończenie imprezy, wyjazdy
Serdecznie zapraszamy!
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 85 zł