Tatry
Góry
Flaga Światowych Dni Młodzieży na Giewoncie
Autor: Paweł Murzyn
27 lipca polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński w sposób symboliczny przywitał Ojca Świętego Franciszka ze szczytu polskich gór – z Giewontu, wnosząc na niego flagę Światowych Dni Młodzieży oraz kamienne tablice projektu muzycznego Decalogue. Jest to kolejny akcent, poprzez który Zakopane włącza się w przeżywanie spotkania Papieża z młodymi ludźmi z całego świata. Dla osób, które nie będą mogły wybrać się do Krakowa, od 29 lipca miasto przygotowuje wspólne oglądanie transmisji nabożeństw.
Natomiast bezpośrednio po zakończeniu głównych uroczystości z pewnością wielu pielgrzymów zdecyduje się na przedłużenie pobytu właśnie w Zakopanem. Dla nich organizatorzy zadbali o ciekawy program, na który złożą się wycieczki, koncerty i wydarzenia towarzyszące.
Będzie to okazja, aby pokazać młodzieży z całego świata niezwykłe miejsca w Zakopanem, tatrzańską przyrodę oraz góralską kulturę i tradycję, które tak umiłował sobie Ojciec Święty Jan Paweł II. Odwiedzający Polskę pielgrzymi będą mogli wyjechać stąd nie tylko wzbogaceni duchowo, ale również wypoczęci i z bagażem niezapomnianych wrażeń, dzięki którym z przyjemnością będą wracać do Zakopanego.
Te zbliżające się wydarzenia mają dla Zakopanego duże znaczenie ze względu na związek z Janem Pawłem II, którego ważnym symbolem jest herb miasta upamiętniający wizytę papieża w 1997 roku. Przedstawia on krzyż na Giewoncie, a za nim dwa skrzyżowane złote klucze piotrowe. Z drugiej strony Zakopane jest również znane z organizacji dużych wydarzeń, festiwali czy imprez sportowych. To typowo turystyczne miasto, gościnne i dobrze przygotowane na obsługę dużego ruchu, również pielgrzymkowego. Chętnie więc będzie gościć przybyszów z różnych zakątków świata.
Dla pielgrzymów, którzy zarejestrują się poprzez stronę internetową Sanktuarium Najświętszej Rodziny (www.swrodzina.net) przygotowane zostaną miejsca noclegowe w parafiach i zakopiańskich szkołach oraz specjalne informatory. Poza zwiedzaniem Zakopanego oraz propozycjami górskich wędrówek czeka na nich także szeroka oferta kulturalna, w tym dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne. 1 sierpnia podczas koncertu zatytułowanego „Górale dla młodzieży świata” wystąpią wykonawcy z Podhala prezentujący śpiew i muzykę góralską, a wśród nich zespół góralski Giewont i gwiazda Trebunie-Tutki z koncertem „Nuty Wielkiego Papieża”. Natomiast 2 sierpnia jako gwiazda koncertu „Wiara, nadzieja, miłość pod Giewontem” wystąpi Stanisław Sojka. Szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej www.sdm2016.zakopane.eu.
Organizatorami i pomysłodawcami zaproszenia młodzieży do Zakopanego są Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i ks. Dziekan Bogusław Filipiak. W pomoc przy organizacji włączyła się również zakopiańska młodzież i mieszkańcy.
Światowe Dni Młodzieży w Zakopanem
PROGRAM 29.07. – 02.08.2016 r.
29.07piątek
godz. 18.00 - Transmisja Drogi Krzyżowej z Ojcem Świętym
Telebim na Dolnej Równi Krupowej
30.07 sobota
godz. 19.30 – Transmisja Czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie
Telebim na Dolnej Równi Krupowej
31.07 niedziela
godz. 10.00 - Msza Święta
Kazanie transmitowane z Mszy św. z Ojcem Świętym Franciszkiem
Dolna Rówień Krupowa
Po południu/wieczorem przyjazd pielgrzymów do Zakopanego
Film o Janie Pawle II w Zakopanem - „Moje Tatry”
Telebim na Dolnej Równi Krupowej
1.08 poniedziałek
Trasy turystyczne po Tatrach
Miejsca kultury
Msze Święte językowe w zakopiańskich kościołach
Górale dla młodzieży Świata
- godz. 19.00 - Koncert zespołów góralskich
- godz. 20.00 - Koncert zespołu Trebunie Tutki „Nuty Wielkiego Pasterza”
2.08 wtorek
Trasy turystyczne po Tatrach
Miejsca kultury
Wiara, Nadzieja, Miłość pod Giewontem
- godz. 19.00 - Koncert zespołów góralskich
- godz. 20.00 - Koncert gwiazdy – Stanisław Sojka
Soyka Kolektyw i Trebunie Tutki gwiazdami ŚDM Zakopane
Dla goszczących pod Tatrami po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie pielgrzymów Zakopane przygotowało dwa wyjątkowe muzyczne wydarzenia, podczas których wystąpią gwiazdy: 1 sierpnia w ramach koncertu Górale dla młodzieży Świata- zespół Trebunie Tutki i 2 sierpnia w ramach koncertu Wiara, Nadzieja, Miłość pod Giewontem - Stanisław Soyka. Zapraszamy!
SOYKA KOLEKTYW
Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.
Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i nie tylko.
Podczas koncertów można więc usłyszeć pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać... Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z wydanej niedawno monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”. Nie zabraknie pieśni napisanych do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” W. Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Cz. Miłosza, „Nim przyjdzie wiosna” J. Iwaszkiewicza, sonety W. Shakespeare’a).
Tym razem wystąpi z zespołem o nazwie SOYKA KOLEKTYW. Towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze elektrycznej i akustycznej, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, syn Kuba na perkusji, Antoni Gralak na trąbce, Aleksander Korecki na saksofonie. SOYKA KOLEKTYW stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej.
Warto wybrać się na koncert Soyki bo to zupełne tak, jakbyśmy na jakiś czas znaleźli się w innym wymiarze, pełnym piękna i dobrych emocji, które tylko on potrafi z taką lekkością wywołać w swojej publiczności. Przyjdzie a przekonacie się o tym osobiście.
TREBUNIE-TUTKI "Nuty Wielkiego Pasterza" w hołdzie Janowi Pawłowi II
Program „Nuty Wielkiego Pasterza”, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki, jest muzycznym wspomnieniem Papieża-Polaka, blisko związanego z górami i ludźmi gór, z emocjami, towarzyszącymi nam wszystkim, zachowującym Go w pamięci – euforią pierwszych miesięcy pontyfikatu, radością osobistych spotkań, ale też żalem i wzruszeniem trudnych doświadczeń.
Usłyszymy reminiscencje z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i Jego wizyt na Podhalu, utwory autorskie z płyty „Podniesienie”, dedykowanej Ojcu Świętemu i wręczonej mu podczas specjalnej audiencji, ulubione przez Papieża melodie góralskie, zagrane przez podczas Hołdu Górali Polskich pod Wielką Krokwią i osobiste, nie tylko muzyczne wspomnienia rodziny Trebuniów-Tutków, zwieńczone charyzmatycznym utworem „Góry Cię chwalą” z płyty z Twinkle Brothers, zawiezionej do Watykanu przez ks. prof. Józefa Tischnera.
Materiał został zarejestrowany podczas galowego koncertu Trebuniów Tutków i gości -Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego z kościoła św. Anny i saksofonisty jazzowego Michała Kulentego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i wydany na płycie live „Nuty Wielkiego Pasterza”.
- Ludowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Flaga Światowych Dni Młodzieży na GiewoncieAutor zdjęć: Paweł Murzynobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 41