Tatry
Góry
Szokująca frekwencja w Tatrach
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W połowie sierpnia Zakopane i Tatry tradycyjnie już przeżywają najazd turystów. W tym roku padł rekord. Jednego tylko dnia Morskie Oko odwiedziło prawie 13 tys. osób, dol. Kościeliską 7 tys., a łącznie na wszystkie szlaki wyszło ok. 40 tys. turystów. Są to dane z niedzieli 14 sierpnia.
- Wiemy, że co roku w połowie sierpnia bywa kulminacja ruchu turystycznego, ale w tym roku była to naprawdę olbrzymia ilość. Rodzi się więc pytanie, skąd ci ludzie się biorą i czy się pomieszczą w Tatrach – zastanawia się dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński.
Całe szczęście wzmożony ruch turystyczne nie koniecznie szkodzi przyrodzie, pod warunkiem jednak, że turyści ja szanują i przestrzegają przepisów obowiązujących w parku.
- Przykładem są kozice, których 10 lat temu było tylko 70, a dziś mamy ich aż 270. Póki ruch turystyczny ograniczony jest do szlaków turystycznych, nie jest on aż tak istotny dla przyrody. Szkodliwe jest natomiast przebywanie poza szlakiem i związane z tym płoszenie zwierząt i niszczenie chronionych terenów – wyjaśnia Paweł Skawiński.
- Wydaje się, że osiągnęliśmy granice możliwości, jeśli chodzi o wzrost ruchu turystycznego. Wpływa na to ograniczona dostępność komunikacyjna. I tak powinno zostać. Nie powinno się zwiększać ilości miejsc parkingowych, a także zabraniać parkowania samochodów na poboczach dróg. Słowacy w niedzielę zauważyli, że osoby idące do Morskiego Oka pozostawiają samochody po ich stronie granicy i karali je mandatami w wysokości 200 euro. Po naszej stronie tak się nie stało. Nadszedł chyba czas, żeby powiedzieć stop dla samochodów – przekonuje dyrektor.
Podkreślał on, że w tym wypadku nie chodzi tylko o przyrodę, ale również o bezpieczeństwo na drodze. Zaparkowane nieprawidłowo pojazdy utrudniają przejazd innym użytkownikom drogi, w tym także pogotowia czy też straży pożarnej. Na trasie do Morskiego Oka jest to zjawisko nagminne.
TPN nie ma możliwości ograniczenia ruchu turystycznego w sposób bezpośredni, chce jednak informować o jego natężeniu i zachęcać turystów do odwiedzania innych miejsc.
- Przestrzeń turystyczna wokół Tatr nie jest doceniana, a też jest warta odkrycia – zachęca Paweł Skawiński.
- Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...40 zł
- Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł