PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry

Góry

Tatrzańskie kwiaty – Lilia złotogłów - czyli leluja

Piątek, 16 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Tatrzańskie kwiaty – Lilia złotogłów - czyli lelujaLato mamy pełną gębą i tatrzański las oferuje nam przepiękne widoki. Związane są one z różnymi rzadkimi kwiatami, występującymi na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednym z najpiękniejszych spośród wielu jest Lilia złotogłów. Reporter Watry w poszukiwaniu tych kwiatów zapuścił się w rejon północnych stoków Hrubego Regla i spotkał przepiękne lilie tuż przy ścieżce pod reglami.


Lilia złotogłów (nazwa łacińska Lilium martagon) to jedne z najpiękniejszych tatrzańskich kwiatów. To bardzo okazała bylina z rodziny liliowatych (Liliaceae), osiągająca od 40 do 150 cm wysokości. Jej prosta, sztywna łodyga wyrasta z podziemnej, łuskowatej cebuli. Dolne liście są okółkowe, górne zaś pojedyncze, skrętoległe, rzadziej naprzeciwległe. Brudno-różowo-czerwone kwiaty tworzą na szczycie łodygi luźne grono. Lilia złotogłów kwitnie od czerwca do lipca. Intensywnie pachnące kwiaty przywabiają dużą liczbę owadów. Jednak z powodu specyficznej budowy kwiatów (płatki okwiatu są gładkie i śliskie) owady mają sporą trudności z utrzymaniem się na ich powierzchni. Tylko niektóre motyle potrafią pobierać nektar za pomocą długich trąbek, zawisając jak helikoptery nad kwiatami. Motyle te fruwają późnym wieczorem i nocą, dlatego lilie o tej porze pachną najintensywniej. Lilia złotogłów to najbardziej okazała lilia rosnąca w stanie dzikim. Dawniej bardzo pospolita, stała się ulubionym motywem w sztuce ludowej i w zdobnictwie górali. Lilia złotogłów jest jednak coraz rzadszym gatunkiem. Rośnie na zrębach, w zaroślach i lasach. Spotkać ją można w Sudetach i Karpatach, Tatrach, a na nizinach występuje bardzo rzadko. W Polsce jest pod ochroną gatunkową. Jako ciekawostkę podajmy informację, że motyw lilii złotogłów jest od dawna znanym ornamentem w rzeźbie góralskiej np. na sosrębach, ale nie tylko. Dawniej, gdy lilia była rośliną pospolitą, jej cebulki uchodziły za przysmak w każdej postaci: surowej, gotowanej i pieczonej. Idąc w góry zachęcam do tego, by chociaż trochę nie spieszyć się - po to by przyjrzeć się tym pięknym kwiatom... naprawdę warto.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.