Sport
Mistrzowski sezon
Autor: Bartosz Bartyzel
Ostatnie wiosenne zjazdy i roztrenowanie po zimie, to okazja do podsumowań. Był to dla Klaudii Tasz sezon męczący, a równocześnie najlepszy w jej dotychczasowej przygodzie ze skialpinizmem. Wyniki mówią same za siebie. Zdobyła Mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Zajęła 5 miejsce w team’ach (z Anią Figurą) na Mistrzostwach Europy we Francji oraz 7 miejsce w kultowych zawodach Pierra Menta (z Magdą Derezińską-Osiecką). Ponownie zdobyła też Puchar Europy Środkowej, a przy okazji tych startów jednocześnie Mistrzostwo Słowacji.
Najcięższymi zawodami w światowym skialpinizmie jest bez wątpienia kultowa Pierra Menta w rejonie Arêches-Beaufort (nieopodal Albertville we Francji). Podczas 4-dniowego startu zawodnicy pokonują łącznie około 100 km i 10 tys. m przewyższenia. – Jeszcze żaden polski zespół nie zajął tak dobrego miejsca w kategorii seniorskiej. Najbardziej rozbawił mnie (i komplementował zarazem) komentarz jednego ze znanych zakopiańskich górali; oglądając materiał filmowy z Pierra Menta zapytał: „- …i baby tyz tamtyndy sli? - tak. - to som k..a kozy!” – opowiada z uśmiechem Klaudia.
Z ważnych zagranicznych startów musimy pamiętać także o Mistrzostwach Europy. – Mam po nich pewien niedosyt, bo do czwartego miejsca w team’ach brakło bardzo niewiele. Włoszki były do pokonania, gdyby zjazdy w całości prowadziły w trudnym terenie – relacjonuje mistrzyni Polski. –Tymczasem ostatni kilometr do mety był kompletnie płaski, a nawet... pod górę. Nie startowałam też w sztafetach (w poprzednim roku w tej konkurencji zajęłyśmy z dziewczynami 4 miejsce). Wiele satysfakcji daje jednak myśl, że to kobiety skutecznie bronią pozycji Polski za granicą uzyskując o wiele lepsze wyniki od mężczyzn – ocenia Tasz.
W najbliższym sezonie najlepszą polską skialpinistke czekają kolejne wyzwania. A plany to: utrzymanie dotychczasowych wyników krajowych oraz walka na arenie międzynarodowej. W zasięgu możliwości jest poprawienie dotychczasowych wyników na Mistrzostwach Świata jak również w Pucharze Świata 2013 (w 2009 roku Klaudia Tasz zajęła 7 miejsce).
Utrzymanie najwyższego poziomu sportowego a przede wszystkim częste starty międzynarodowe nie są możliwe bez znacznego wsparcia i zaangażowania sponsorów. Realizacja coraz wyższych celów sportowych wymaga zaangażowania wielu osób. – Dotychczas jedyną imprezą w pełni finansowaną przez PZA były mistrzostwa kontynentalne. Pozostałe wyjazdy były dofinansowane to znaczy, że znaczną część kosztów trzeba było pokryć z prywatnego budżetu, za co dziękuję moim najbliższym – podkreśla Klaudia Tasz.
Skialpinizm, czyli narciarstwo wysokogórskie to bardzo widowiskowa dyscyplina. Ma w Polsce co raz większą liczbę pasjonatów, których z roku na rok przybywa na górskich szlakach. Coraz więcej jest sklepów ze specjalistycznym sprzętem, coraz więcej wypożyczalni, coraz więcej osób uczestniczy w kursach lawinowych. – Niestety skialpinizm ciągle jest jednak mało popularny w mediach. Zapewne dlatego, że jeszcze nie jest dyscypliną olimpijską, co mam nadzieję zmieni się w nadchodzących latach – opowiada Klaudia Tasz. – Działalność górska kojarzy się z hartem ducha i szlachetnością zarazem. Możliwe, że modnie jest pokazać się w elitarnym gronie, a taką dyscypliną jest właśnie skialpinizm, który słusznie kojarzy się nie tylko ze zdrowiem i wolnością, ale przede wszystkim spokojem i umiarem, które są niezbędne, gdy wysoko podnosimy "poprzeczkę" – podkreśla Tasz.
Klaudia Tasz - przewodnik tatrzański i instruktor narciarstwa, od 2007 roku członek Kadry Polski w ski alpinizmie, czyli narciarstwie wysokogórskim.
Najważniejsze osiągnięcia sportowe:
- Mistrzostwo Polski (2008, 2009, 2012),
- I miejsce w Pucharze Polski 2008, 2011, 2012
- I miejsce w Pucharze Europy Środkowej 2009, 2011, 2012
- 4 miejsce na Mistrzostwach Świata 2011 w sztafetach
- 5 miejsce na Mistrzostwach Europy 2012 w team’ach
- 7 miejsce indywidualnie w Pucharze Świata 2009
- 7 miejsce w kultowych zawodach Pierra Menta 2012 (4-dniowe zawody, ok. 100km i 10 tys. m przewyższenia)
- 4 miejsce w Trofeo Mezzalama 2009 - prestiżowym maratonie w skialpinizmie w Alpach włoskich, start z rejonu Matternhorn’u, trasa ok. 45km, przez Castore 4226m n.p.m.)
Zjazdy ekstremalne na nartach (drogami taternickimi) m.in. Północną Ścianą Mięguszowieckiego Szczytu (drogą "Hińczowa Wprost"), Zachodem Grońskiego, ze szczytu Łomnicy, Honoratką (z Orlej Perci do Zmarzłego Stawu Gąsienicowego), Kominem Drewnowskiego (wschodnia ściana Zadniego Kościelca), z Niebieskiej Przełęczy (ściśle).
Uprawia wspinaczkę taternicką i sportową. W ostatnich latach pokonała ponad 300 różnych dróg na ścianach skalnych rozmaitych rejonów Europy. Wspina się na poziomie XI- RP oraz 6c lub VII+ OS.
- Torebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...60 zł
- Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane. 75 zł
- Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm. 30 zł